Rosnice zlatá

Rosnice zlatá (Ranoidea aurea, dříve Litoria aurea) je druh žáby pocházející z jihovýchodní Austrálie. Patří mezi největší australské žáby: průměrná délka se pohybuje mezi 6 a 8 centimetry, ale může dosáhnout délky až 11 centimetrů. Samice jsou větší než samci. Zbarvení je olivové až bronzové s nazlátlými skvrnami.

Rosnice zlatá
Rosnice zlatá
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Řádžáby (Anura)
Čeleďrosničkovití (Hylidae)
Rodrosnice (Ranoidea)
Binomické jméno
Ranoidea aurea
(Lesson, 1827)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pochází z oblasti Modrých hor, v devatenáctém století byla úspěšně vysazena na Novém Zélandu a Nové Kaledonii.[2] Obývá vlhké lesy a bažiny do nadmořské výšky 800 metrů. Žije převážně na stromech, bývá aktivní i ve dne a často se vyhřívá na kamenech. V okolí Sydney se přizpůsobila blízkosti člověka a obývá brownfieldy nebo golfová hřiště. Jedna populace žije v oblasti Homebush Bay, kde se plánovala výstavba sportovišť pro Letní olympijské hry 2000, ale po protestech ochránců přírody bylo zvoleno jiné místo.[3]

Živí se hmyzem, kroužkovci a měkkýši, byl u ní také pozorován kanibalismus.[4] Období rozmnožování trvá od října do března. Samice klade 3000 až 10 000 vajíček, pulci se líhnou po 2 až 3 dnech a dospívají v závislosi na zdrojích potravy ve dvou až jedenácti měsících. Dožívá se až patnácti let. Napadá ji parazitická houba Batrachochytrium dendrobatidis a kvůli výraznému poklesu populace byla zařazena mezi zranitelné taxony.[5]

Druh popsal v roce 1827 francouzský přírodovědec René Lesson. Kvůli podobnému vzhledu byla rosnice zlatá dříve řazena mezi skokanovité. Populace v okolí města Ulong (Nový Jižní Wales) bývá někdy označována za samostatný poddruh R. a. ulongae.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.