Rodonit

Rodonit je minerál patřící do skupiny pyroxenoidů (látky velice podobné pyroxenům). Je typický svou narůžovělou barvou a vzhledem k již obtížnému nalezení je také poměrně vzácný. Extrémně vzácné jsou pak krystaly, které jsou růžovočervené a dorůstají do velikosti až 20 cm. Byl pojmenován v roce 1819 podle Christoph Friedrich Jasche z řeckého slova "ρόδον = růže", jenž poukazoval na jeho specifickou barvu.

Rodonit

Rodonit, lokalita San Martin mine, Chiurucu, Peru

Obecné
Kategorie minerál
Chemický vzorec (Mn,Ca)SiO3
Identifikace
Barva růžová, červená, červenohnědá
Vzhled krystalu krystaly tabulkovité, zrnitý nebo kusový
Soustava triklinická
Tvrdost 5,5-6,5
Lesk skelný až matný
Štěpnost dobrá
Vryp bílý
Hustota 3,4-3,6 g ⋅ cm−3
Rozpustnost nerozpustný, ovšem dobře se taví ( produktem bývá skelná substance)

Vznik

Vznik metamorfní v horninách bohatých na Mn a v metasomaticky přeměněných sedimentech. Tyto horniny zahrnují hlavně skarny a mramory. Dále je možný výskyt na rudních žilách, taktéž velice bohatých Mn, často doprovázen spessartinem a oxidy Mn.

Vlastnosti

Rodonit je typický právě svou barvou a vysokým obsahem manganu. Je středně odolný vůči alteracím a dá se velice dobře indikovat při zkoušce za zvýšené teploty. Snadno se totiž taví a vzniká sklovitá substance, která může být zbarvena. Často dochází k jevu tzv. bodové deformace krystalu a to izomorfní příměsí, kde jsou substituovány atomy Mn za atomy Ca, Mg a Fe, které mohou způsobit mnohdy tmavší až nahnědlé zbarvení rodonitu.

Rodonit, lokalita San Martin mine, Chiurucu, Peru

Využití

Rodonit se brousí jako drahý kámen.

Výskyt

  • Franklin (New Jersey), USA (až 20 cm dokonale vyvinuté, velké krystaly)
  • Broken Hill, N. J. Wales, Austrálie
  • Långban, Švédsko (zrnité agregáty)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.