Richard Henry Tawney

Richard Henry Tawney [ričrd henri tóný] (30. listopadu 1880, Kalkata, Indie16. ledna 1962, Londýn, Velká Británie) byl anglický spisovatel, filosof, historik hospodářství, sociální kritik a univerzitní profesor, vlivný zastánce křesťanského socialismu a vzdělávání dospělých.

Richard Henry Tawney
Richard Henry Tawney
Narození30. listopadu 1880
Kalkata
Úmrtí16. ledna 1962 (ve věku 81 let)
Londýn
Příčina úmrtínemoc
Místo pohřbeníhřbitov Highgate
BydlištěAnglie
Alma materBalliol College
Rugby School
Povoláníhistorik a ekonom
ZaměstnavateléLondýnská škola ekonomie
Glasgowská univerzita
Politická stranaLabouristická strana
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a působení

Vzdělání získal na Rugby School a Balliol College v Oxfordu, kde studoval moderní historii. Do Rugby School nastoupil zároveň s W. Templem, budoucím arcibiskupem z Canterbury, a zůstali blízkými přáteli na celý život. V roce 1905 se stal členem výkonného výboru „Dělnické vzdělávací asociace“ (Workers' Educational Association, WEA), od dvacátých let do roku 1947 byl jejím ředitelem a pravidelně přednášel pro dělnické vzdělávací spolky. Před začátkem první světové války přednášel na univerzitě v Glasgowě, za války byl těžce zraněn v bitvě na Sommě a v roce 1917 začal přednášet na prestižní London School of Economics, kde setrval až do konce své kariéry. V roce 1931 získal titul profesora ekonomické historie. Dvakrát neúspěšně kandidoval do Dolní komory britského parlamentu za Labour Party.

Myšlení

Jako historik a věřící anglikánský křesťan Tawney ostře kritizoval moderní „hrabivou společnost“ (acquisitive society) a svoji první velkou vědeckou práci věnoval vyvlastnění půdy šlechtou v 16. století. Začal jako radikální socialista, nicméně kritický vůči Karlu Marxovi, postupem času však opustil revoluční stanovisko a prosazoval sociální reformy, zejména rozšíření všeobecného vzdělávání.

Společnost, která uctívá získávání bohatství jako vrchol blaženosti, bude přirozeně nakloněna pokládat chudé za zatracence v příštím životě – už jen proto, aby ospravedlnila, že jim z tohoto života dělá peklo.
 R. H. Tawney, Religion and the Rise of Capitalism (1926)

Dílo

  • The Agrarian Problem in the Sixteenth Century („Agrární problém v 16. století“, 1912), London: Longman, Green and Co.
  • The Acquisitive Society („Hrabivá společnost“, 1920); znovu Harcourt Brace and Howe (Mineola, NY, Dover: 2004; ISBN 0-486-43629-2)
  • Secondary_Education_For_All („Střední vzdělání pro všechny“, 1922)
  • Religion and the Rise of Capitalism („Náboženství a vznik kapitalismu“, 1926); znovu Mentor (1953) a Peter Smith (1962; ISBN 0-7658-0455-7)
  • Equality („Rovnost“, 1931; ISBN 0-04-323014-8)
  • Land and Labour in China (výňatky) („Půda a práce v Číně“, 1932)
  • The Radical Tradition: Twelve Essays on Politics, Education and Literature („Radikální tradice: 12 esejů o politice, vzdělávání a literatuře“, 1964), Harmondsworth, Penguin; ISBN 0-14-020834-8

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Henry Tawney na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • R. H. Tawney, Výdělkářská společnost. Praha: Jan Laichter 1926
  • R. H. Tawney, Zásady výdělečného řádu. Praha: Jan Laichter (b.d.)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.