Reinhard Selten

Reinhard Selten (5. října 1930 Vratislav23. srpna 2016 Poznaň) byl německý matematik a ekonom.

Reinhard Selten
Narození5. října 1930
Vratislav
Úmrtí23. srpna 2016 (ve věku 85 let)
Poznaň
Alma materUniverzita Johanna Wolfganga Goetheho Frankfurt
Povoláníekonom, matematik, esperantista a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléSvobodná univerzita Berlín
Technická univerzita Berlín
Univerzita v Bonnu
Bielefeldská univerzita
OceněníNobelova pamětní cena za ekonomii (1994)
Státní cena Severního Porýní-Vestfálska (2000)
čestný doktorát Univerzity Štýrský Hradec
člen Ekonometrické společnosti
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
 více na Wikidatech
RodičeAdolf Selten
FunkceDirector of International Congress University
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Za přínos k teorii her mu byla v roce 1994 udělena Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Afreda Nobela (známá jako Nobelova cena za ekonomii). Společně s ním ji získali i dva další ekonomové, John Forbes Nash a John Harsanyi. Od roku 1959 byl též velkým propagátorem jazyka esperanto.

Život a kariéra

Selten se narodil ve Vratislavi v tehdy německém Dolním Slezsku (dnes Polsko) jako syn židovského otce Adolfa Seltena a protestantské matky Käthe Luther. Je dobře známý svojí prací z oblasti tzv. omezené racionality a bývá považován za jednoho ze zakladatelů experimentální ekonomie. Vynalezl příklad hry nazývané Seltenův Kůň. Své články publikoval v nerecenzovaných časopisech, údajně aby v nich nebyl nucen provádět nežádoucí změny.[1]

Reinhardt Selten byl emeritním profesorem na univerzitě v Bonnu, Německu, a byl rovněž držitelem několika čestných doktorských titulů. Se svou manželkou se seznámil v prostředí esperantského hnutí. Byl spoluzakládajícím členem Mezinárodní akademie věd v San Marinu, která využívá esperanto jako neutrální jazyk ve vědě. Ve volbách do Evropského parlamentu roku 2009 byl kandidátem německého křídla evropské strany Evropa-Demokracie-Esperanto (v esperantu Eŭropo-Demokratio-Esperanto, zkratkou EDE).

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.