Rebec
Rebec, Rebek, Rebet, Rebeca, Rebab, Rabel, kemance nebo také turecký rebec jsou tří- nebo čtyřstrunné široké housle, jejichž původ sahá do arabských zemí a Turecka v období 10. století. Rebec je jeden z nejstarších typů houslí vůbec.
Tělo nástroje je tvarované jako malá hruška a má proti houslím široký krk. Tělo nástroje bylo vyráběno z morušového, švestkového a jalovcového dřeva. Má tělo zaobleného baňkového tvaru, je vyřezaný z jednoho kusu dřeva a to tak, že je očividný rozdíl mezi tělem a krkem nástroje. Struny tvořili smotané koňské žíně, ještě dříve byly struny vyráběny ze zvířecích střev. Dnes se používají samozřejmě struny kovové.
Tím že je vyráběn z přírodních materiálů, různobarevné pestré tóny vycházející z tohoto nástroje jsou samozřejmostí. Rebec je vertikální smyčcový hudební nástroj, který se tělem opírá o krk hudebníka stejně jako housle. Levou rukou hudebník drží zespodu za krk nástroje a prsty má položené na hmatníku a pravá ruka ovládá smyčec. Zvuk pak vytvoříte stisknutím strun na hmatníku a pohybem smyčce přes struny na těle nástroje.
Tradičně byl rebec používán jako sólový hudební nástroj, ale stejně tak byl užíván i jako doprovodný nástroj ke zpěvu a tanci. Tento hudební nástroj je vhodnou, levnější záměnou za klasické evropské mistrovské housle. Největší pozornosti si rebec užil ve středověku a období renesance.
Jako většina hudebních nástrojů přicházel rebec v mnoha provedeních díky různým kulturám. Byla různá jak velikost, tak počet strun. V počátcích byl většinou v pětistrunném provedení, dnes ho nejčastěji můžeme spatřit v provedení třístrunném a to v ladění - Soprán: d, a, c'; Alt: G, d, a; Tenor: C, G, d