Ravenglass (římské lázně)

Římské lázně Ravenglass (také známé pod názvem Walls Castle) je zřícenina starověkých římských lázní ve vesnici Ravenglass v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie.

Ravenglass
Ravenglass. Nejvyšší římské zdi, které ve Spojeném království od starověku dosud stojí.
Účel stavby

římské lázně

Základní informace
Výstavbarok 130 našeho letopočtu
Zánik3. století
Poloha
AdresaAnglie Anglie
Souřadnice54°21′2,52″ s. š., 3°24′15,12″ z. d.
Další informace
Kód památky1009352
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Walls Castle, Ravenglass.

Lázně

Lázně leží na severovýchod od římské pevnosti a námořní základny zvané Glannoventa, která byla postavena v 2. století. Zdi se i  v moderní době stále tyčí do výšky 4 metrů, lze na nich vidět části okenních otvorů a stopy původního povrchu, který tvořil matně červený a bílý cement. Je zde možné zkoumat strukturu římského zdiva a  používané stavební materiály.[1]

Plán viditelných pozůstatků lázní; přerušovanou čarou vyznačeny zdi vykopané v roce 1881 a ležící znovu pod zemí

Popis budovy

Zachoval se západní konec budovy, která byla zhruba 12 metrů široká a  přibližně 27 metrů dlouhá (viz plánek). Skládala se z několika místností uspořádaných po dvou po délce budovy. Vchod a šatna (převlékárna, apodyterium) obsahují výklenky, původně snad zamýšlené pro sochy. Způsob využití jiných místností není známý, ale lázně jistě poskytovaly koupele ve vodě studené, teplé i horké.

Lázně Ravenglass, zdivo s výklenky

Vnější podpěry; hypokaust

Na severní a jižní zdi jsou vnější podpěry, které pravděpodobně nesly váhu klenuté střechy.[2] Vykopávky v lázních proběhly v roce 1881. Tehdy byly odkryty zbytky systému topení s hypokaustem, ale od té doby se zdivo znovu dostalo pod úroveň okolní země.[3]

Rekonstrukce lokality Ravenglass

Zásobování lázní vodou a jejich využívání

Existují důkazy o tom, že do lázní byla přiváděna voda z nějakého místa s větší nadmořskou výškou na východ od pevnosti.

Jelikož se lázně nacházejí mimo samotnou pevnost, lze předpokládat, že sloužily jak vojsku, tak civilní komunitě. Nicméně před rokem 2013, kdy se s vykopávkami začalo, bylo o civilní osadě (vicus) v lokalitě Ravenglass známo jen málo.[4]

Nejbližší římské vojenské lázně se nacházejí v pevnosti Hardknott, která se rovněž nachází v hrabství Cumbria.

Současný stav

Zde stávala římská pevnost Glannoventa

Relativně dobrý stav lázní pravděpodobně vyplývá z faktu, že dům si ve středověku přizpůsobili pro bydlení. [5] Že jde o budovu původem římskou, se zjistilo v 19. století a zpočátku byla pokládána za vilu; že jsou to lázně, bylo určeno až v 20. století. O tuto chráněnou starověkou památku[6] pečuje organizace Anglické dědictví.

Římská pevnost Glannoventa

Opevnění výše zmíněné pevnosti původně tvořilo dřevo a drny, ale ty už během 1. poloviny 3. století vystřídala kamenná zeď. V pevnosti zřejmě pobývala posádka nepřetržitě od roku 130 až do konce 4. století.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ravenglass Roman Bath House na anglické Wikipedii.

  1. HAMPLOVÁ, Eva. Římské lázeňství v Británii a jeho stopy v současné britské kultuře [online]. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, Katedra anglistiky a amerikanistiky, 2012 [cit. 2019-05-03]. Dostupné online.
  2. Ravenglass Roman Bath House at cambridgemilitaryhistory.com
  3. Dostupné online.
  4. www.bbc.co.uk. Dostupné online.
  5. Dostupné online.
  6. Ravenglass Roman fort bath-house, also known as Walls Castle

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.