Racemická směs

Jako racemická směs (IUPAC nedoporučuje tento termín používat) neboli racemát se označuje chemická látka, která obsahuje jak levotočivý, tak pravotočivý enantiomer chirální sloučeniny. Změna opticky aktivní látky v racemát se označuje jako racemizace,[1] přičemž při stejném zastoupení obou enantiomerů se jejich vliv na stáčení roviny polarizace světla vyruší a výsledkem je směs, která rovinu polarizace procházejícího světla nestáčí. První známou racemickou směsí byla „racemická kyselina“, kterou objevil Louis Pasteur jako směs dvou enantiomerních izomerů kyseliny vinné.

Názvosloví

Racemická směs se označuje prefixem (±)- nebo dl- (u sacharidů lze použít také prefix DL-[2]), který indikuje směs levotočivého a pravotočivého izomeru v poměru 1:1. Používá se také prefix rac- (nebo racem-) nebo symboly RS a SR (uvádějí se kurzívou).

Pokud poměr není 1:1 (nebo pokud není znám), používá se prefix (+)/(−), d/l- nebo d/l- (s lomítkem).[zdroj?]

Používání symbolů d a l IUPAC nedoporučuje.[3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Racemic mixture na anglické Wikipedii.

  1. http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?heslo=racem&sti=73861&where=hesla
  2. Nomenclature of Carbohydrates Archivováno 10. 9. 2012 na Wayback Machine (Recommendations 1996), 2-Carb-4. - Configurational symbols and prefixes
  3. G.P. Moss: Basic terminology of stereochemistry ( Recommendations 1996); Pure Appl. Chem., 1996, Vol. 68, No. 12, p. 2205-2216; DOI:10.1351/pac199668122193
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.