Růženin lom

Růženin lom je významný krajinný prvek na severovýchodním okraji Brna na úbočí masivu Hády. Je to částečně zatopený bývalý vápencový jámový lom a je součástí evropsky významné lokality Jižní svahy Hádů. Leží na katastrálním území Maloměřice (parcela č. 2377/28), nicméně nejbližší zástavbou je sídliště Líšeň, a proto veřejnost často vnímá Růženin lom jako součást této čtvrti[1]. V lomu se nachází několik malebných jezírek napájených vydatným pramenem, s relativně kvalitní vodou.

Celkový pohled na Růženin lom v Brně-Maloměřicích. Vyfotografováno od jihu.

Význam a využití

Růženin lom měl být po skončení těžby ve druhé polovině 20. století zavezen slínkovým popílkem, ale odhalení pramene a následný vznik jezírek tomu zabránily. Místo toho se v tomto biotopu, v kontextu okolní suché krajiny jedinečném, vyvinul cenný a druhově bohatý ekosystém se zastoupením jak rostlin a živočichů vázaných na vodu, tak teplomilných druhů z okolní stepi. V Růženině lomu nadále probíhá soustavná šetrná rekultivace, během níž jsou zejména odstraňovány plevelné náletové porosty a tím uvolňován prostor pro vzácné lokální druhy.

Přestože je Růženin lom z důvodu ochrany přírody oficiálně uzavřený a fyzicky přístupný pouze mezerami v oplocení, je pro svou přirozenou atraktivitu využíván i veřejností pro rekreaci, v letních měsících intenzivně. Lokalita je oblíbená mj. mezi nudisty.[2] Ekologickou zátěží je zejména koupání v jezírcích (rušení fauny, sléhání vegetace, smývání krémů do vody) a venčení psů. Správci území z Pozemkového spolku Hády (základní organizace ČSOP) se snaží pomocí informačních panelů, umístěných na pěšině do lomu i přímo v něm, seznámit návštěvníky s hodnotami území a tím je motivovat k ohleduplnému chování.

Dopravní dostupnost

Kolem lomu vede zpevněná cesta propojující Maloměřice (ulice Hády, zastávka Červený písek) a Líšeň (křižovatka ulic Jedovnická a Novolíšeňská, poblíž zastávek Velká Klajdovka a Podbělová). Příjezd automobilem k bráně do lomu je možný pouze od Líšně a je formálně omezen (zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhu). Lom samotný je dostupný pouze pro pěší.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.