Rákosovec

Rákosovec (Arundinaria) je rod původní v Himálajích, Severní Americe a Číně. Několik druhů je endemických na východě Spojených států amerických. Jsou rozšířeny od New Jersey na jih až po Floridu a na západ až k Ohio a Texasu. V tomto regionu jej najdeme od pobřežních plání po pahorkatiny Apalačských hor. Druhy tohoto rodu se rozšiřují oddenky dosahují výšky od 0,5 po 8 metrů. Jen vzácně se rozšiřují semeny, obvykle se množí vegetativně. Jakmile rostlina zaplodí, obvykle celá kolonie uhyne. První průzkumníci na území USA popisují obrovské porosty rákosovce, obzvláště v údolí řek. Ty však vymizely vlivem zemědělství.[1][2][3]

Rákosovec
Rákosovec Arundinaria gigantea
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodrákosovec (Arundinaria)
Michx., 1803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Rostliny podobné bambusům, výšky do 3m.

Druhy

Květenství rákosovce Arundinaria gigantea
  • Arundinaria appalachiana - hill cane
  • Arundinaria gigantea - giant cane
  • Arundinaria tecta - switchcane

Použití

Košík od řeky Cherokee

Rákosovec Arundinaria gigantea byl podle historických pramenů užíván původními obyvateli Ameriky (Čerokézové a další) k výrobě fléten a šípů. Flétny vyrobené z této traviny byly rozšířeny od východního pobřeží po Oklahomu. Čerokézové a další jihovýchodní kmeny také používali tento materiál na tkaní košů.[4]

Pěstování

Rákosovce by měly být pěstovány ve vlhké půdě a lze je použít jak do skupin s jinými rostlinami, tak jako solitéry. Budou prosperovat v lehké nebo středně těžké půdě. Mohou být pěstovány na plném slunci, ale bude se jim mnohem lepe dařit v polostínu. Na jaře by měla být seřezána uhynulá nadzemní část. Mohou rozmnožovány dělením trsů na jaře. Tyto rostliny po odkvětu uhynou.[5]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arundinaria na anglické Wikipedii.

  1. TRIPLETT, J.K.; Weakley, A.S.; Clark, L.G. Hill cane (Arundinaria appalachiana), a new species of bamboo (Poaceae: Bambusoideae) from the southern Appalachian Mountains. Sida. 2006, s. 79 – 95. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30. (anglicky)
  2. CLARK, Lynn G.; Triplett, J.K. Flora of North America. Redakce Flora of North America Editorial Committee, eds. 1993+. New York & Oxford: Oxford University Press, 2006. Kapitola Arundinaria. (anglicky)
  3. ZHU, Zheng-de; De-zhu, Li; Stapleton, Chris. Flora of China. Redakce Wu Z. Y.; Raven, P.H.; Hong, D.Y.. Beijing: Science Press; St. Louis: Missouri Botanical Garden Press, 2007. Kapitola Arundinaria, s. 112. (anglicky)
  4. Mason, Otis T. Basket-Work of the North American Aborigines. Washington: Government Printing Office, 1890. Plate LIII. Fig. 89.
  5. (anglicky)popis na botany.com Archivováno 31. 5. 2010 na Wayback Machine

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.