Putranjivaceae

Putranjivaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Putranjivaceae
Drypetes deplanchei
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
ČeleďPutranjivaceae
Endl., 1841
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Drypetes roxburghii

Popis

Zástupci čeledi Putranjivaceae jsou dvoudomé keře a stromy s dvouřadě uspořádanými, střídavými, spíše kožovitými jednoduchými listy, které se při schnutí zbarvují do šeda. Čepele jsou na bázi asymetrické. Listy mají za čerstva často peprnou chuť. Květy jsou jednopohlavné, spíše drobné, bezkorunné, uspořádané ve svazečcích. Kalich je složen ze 4 až 5 (nebo až 7) lístků. V samčích květech je 3 až mnoho tyčinek. Semeník samičích květů je svrchní, složený z 1 až 9 srostlých plodolistů. Plodem je jednosemenná peckovice obklopená vytrvalými čnělkami.

Rozšíření

Čeleď zahrnuje asi 210 druhů ve 3 rodech. Vyskytuje se v tropech celého světa s přesahy do subtropických oblastí. Největší diversita je v Africe a jihovýchodní Asii. Největším rodem je Drypetes (200 druhů v tropech Nového i Starého světa)

Taxonomie

Čeleď se jako samostatná objevuje v systému APG I. Původně byla součástí čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae), která byla shledána parafyletickou. Podle kladogramů APG je sesterskou skupinou čeleď Lophopyxidaceae.

Využití

Čerstvá kůra jihoamerického druhu Drypetes variabilis snadno hoří. Vzniká při tom černý kouř páchnoucí po kerosinu nebo parafinu.

Seznam rodů

Drypetes, Putranjiva, Sibangea[1]

Odkazy

Reference

  1. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016 [cit. 2017-12-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-24. (anglicky)

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.