Protahování

Protahování je třísková technologie na vytváření nekruhových otvorů, případně i vnějších profilů, pomocí protahovacího trnu s řadou odstupňovaných břitů. Stroj na protahování je protahovačka, obvykle s hydraulickým pohonem.

Obdobný postup je protlačování, kde stroj působí na trn tlakem, nikoli tahem.

Geometrie protahovacího trnu
Typické příklady protahovaných profilů a trnů

Popis

Protahovačka vyvíjí velkou sílu na protahovací trn a provléká jej obvykle předvrtaným nebo předlitým otvorem. Odstupňované břity trnu přitom odebírají materiál tak, že se jedním protažením dosáhne požadovaný tvar otvoru, například vnitřní drážkování nebo ozubení, šestihranný, čtvercový, obdélníkový nebo obecně nepravidelný tvar (např. drážka pro klíč ve vložce patentního zámku).

Použití

Nejběžnějším použitím protahování jsou přesné nerotační otvory, které se jinak obtížně vyrábějí. Někdy se protahováním opracovávají i vnější plochy obrobku, pokud mají složitý tvar. Hlavní výhody jsou téměř libovolný profil otvoru, přesnost a kvalitní povrch a konečně i vysoká produktivita. Nevýhoda je vysoká pořizovací cena protahovacího trnu. Proto se protahování používá v sériové a hromadné výrobě.[1]

V poslední době se protahování někdy nahrazuje elektrojiskrovým obráběním.

Odkazy

Reference

  1. Řasa - Gabriel, Strojírenská technologie 3/1, str. 143nn.

Literatura

  • J. Řasa – V. Gabriel, Strojírenská technologie 3/1. Praha: Scientia 2005

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.