Propalaeotherium

Propalaeotherium byl rod raného koňovitého žijící v období eocénu. Bylo nalezeno francouzským paleontologem Paulem Gervaisem v roce 1849 v lomu u německého města Messel nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Později bylo na stejném místě nalezeno mnoho nezvykle dobře zachovaných fosílií s měkkými tkáněmi.

Propalaeotherium
Stratigrafický výskyt: Eocén, před 50,7–41,1 miliony lety
Výborně zachovaná fosílie Propalaeotheria uschovaná ve Vídni
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
RodPropalaeoterium
Gervais, 1849
druhy
  • P. hassiacum
  • P. isselanum
  • P. sinense
  • P. voigti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taxonomie

Jeho jméno znamená „před palaeotériem“, tak byl pojmenován svým nálezcem Paulem Gervaisem. Byl považován za příslušníka čeledi Palaeotheriidae. Teprve studie v roce 2004 odhalila jeho větší příbuznost s dnešními koňmi a byl přeřazen do čeledi koňovitých.

Popis

Šlo o poměrně malého živočicha, na délku měřil 90 centimetrů, z toho činil 26 cm ocas, výška v kohoutku byla pouhých 30–60 cm a hmotnosti 10 kilogramů, ovšem u největších exemplářů existují odhady až do 35 kilogramů. Lebka byla značně protáhlá a dlouhá až 22 centimetrů. Celé tělo bylo poměrně zavalité a silné. Na rozdíl od dnešních koní neměl kopyta, ale nohy byly zakončeny prsty. Na předních nohou měl čtyři prsty, na zadních tři. Dle zachovaného obsahu střev nalezeného nedaleko města Halle v Sasku-Anhaltsku se živil jak listy, tak bobulemi.[1]

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Propalaeotherium na anglické Wikipedii, Propalaeotherium na polské Wikipedii a Propalaeotherium na německé Wikipedii.

  1. First record of gut contents from a middle Eocene equid from the Geiseltal near Halle (Saale), Sachsen-Anhalt, Central Germany [online]. [cit. 2016-12-28]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.