Primitivní proužek

Primitivní proužek je podélný val na raném zárodku ptáků a savců[pozn 1], jenž definuje osu hlava-ocas a následně dává vzniknout primitivní brázdě, kterou migrují buňky budoucího zárodečného mezodermu a entodermu. Tato migrace je samotnou podstatou gastrulace. Primitivní proužek se vytváří jako ztluštěnina epiblastu (svrchní vrstvy dvouvrstevného zárodku), a to na posteriorním konci embrya.[1] Vpředu (anteriorně) je primitivní proužek zakončen primitivním (Hensenovým) uzlem.[3] Právě Hensenův uzel je organizátorem vzniku gastruly, a tak je vlastně funkčním ekvivalentem žabího „dorzálního rtu blastoporu“. Buňky budoucího entodermu a mezodermu tedy vstupují Hensenovým uzlem dovnitř embrya a migrují do míst svého cílového určení.[1]

Pohled na embryo králíka, shora. Patrný je primitivní proužek, jímž buňky budou putovat dovnitř a dávat tak vzniknout zárodku s třemi zárodečnými listy, entodermem, mezodermem a ektodermem.

Odkazy

Poznámky

  1. U plazů se primitivní proužek udává rovněž,[1] ale některé studie[2] to zpochybňují s tím, že se organizátor plazů podobá spíše dorzálnímu rtu blastoporu

Reference

  1. GILBERT, Scott F. Developmental Biology. 6. vyd. Swarthmore College: Sinauer Associates Dostupné online. ISBN 0-87893-243-7.
  2. COOLEN, M.; NICOLLE, D.; PLOUHINEC, J. L., et al. Molecular characterization of the gastrula in the turtle Emys orbicularis: an evolutionary perspective on gastrulation. PLoS ONE.. 2008, roč. 3, čís. 7, s. e2676. Dostupné online. ISSN 1932-6203.
  3. Richard Jelínek, et al. Histologie embryologie [online]. 3. lékařská fakulta UK. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.