Portugalete

Portugalete je město na severu Španělska, ležící západně od Bilbaa v provincii Bizkaia v autonomním společenství Baskicko. Žije zde přibližně 45 tisíc[1] obyvatel, je součástí metropolitního souměstí Velké Bilbao (Gran Bilbao).

Portugalete

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice43°19′10″ s. š., 3°1′10″ z. d.
Nadmořská výška26 m n. m.
StátŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíBaskicko
ProvincieBizkaia
ComarcaGran Bilbao
Portugalete
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha3,2 km²
Počet obyvatel45 285 (2021)[1]
Hustota zalidnění14 107,5 obyv./km²
Správa
StarostaMikel Torres Lorenzo
Vznik1322
Oficiální webwww.portugalete.org
PSČ48920
Označení vozidelBI
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leží na levém břehu Biskajského zálivu. Území má rozlohu 3,21 km² s hustotou osídlení více než 15 tisíc osob na km², což je páté nejhustší osídlení ve Španělsku.

Původ jména města etymologicky souvisí s fonetickým zněním baskického názvu Portu-Ugaldeta.

Historie

Archeologickými nálezy je doloženo osídlení z období mladšího pravěku. Sídlo vzniklo z drobné rybářské osady jako jeden z ohrazených táborů antické říše římské. Další rozkvět nastal ve středověku. V roce 1322 bylo Portugalete potvrzeno jako město s tržním a námořním právem. Stalo se významným přístavem a konkurentem pro Bilbao, svou pozici ztratilo již roku 1511. Roku 1491 město navštívila královna Isabela Katolická. Město bylo poškozeno válkami v 18.–19. století a industrializací. V současnosti patří k jeho hlavním příjmům cestovní ruch.

Biskajský most

Portugalete – radnice

Gondolový portálový most přes řeku Nervion vede na druhou stranu zálivu do Getxo. Most roku 1893 projektoval Eiffelův žák Alberto de Palacio y Elissague pod názvem Puente de Vizcaya. Je po opravách z období 2. světové války stále v provozu. Jeho gondola se přesunuje v potřebných časových intervalech po 20 minutách až 1 hodině, a to na lanech. Pojme 6 aut včetně nákladních a 30-40 osob. Most byl zapsán do seznamu památek světového dědictví UNESCO 13. července 2006.

Památky

  • Bazilika Nanebevzetí Panny Marie – gotická trojlodní stavba na nábřeží řeky z 90. let 15. století, tradiční zastávka poutníků na severní větvi Svatojakubské cesty (Camiňo del Norte)
  • Salazarova věž (Torre de Salazar),podtavena kolem roku 1380, součást středověkého opevnění města, pak věznice, po poslední adaptaci slouží muzeu a restauraci
  • Radnice
  • Budova bývalého konventu sv. Kláry řádu klarisek, později sloužila svatojakubským poutníkům, nyní sídlo soukromé kliniky estetické medicíny

Slavnosti

  • Slavnost Panny Marie, spojená s poutí a lidovými atrakcemi, se koná od středověku vždy 1. července
  • Slavnost svatého Rocha (Fiestas de San Roque) má křesťanskou tradici oslavy svátku patrona, sahající do středověku. Pořádá se každoročně a trvá 4 dny, od 14. do 17. srpna. Vždy se zahajuje před radnicí ranním zpěvem písně La Diana Portugaluja k poctě sv. Rocha 15. srpna, na který připadá Rochův svátek.

Doprava

  • Eskalátory v chodnících ulic spojují nábřeží s centrem města

Odkazy

Reference

  1. Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2021. 30. prosince 2021. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.