Popovice (Králův Dvůr)

Popovice jsou vesnice, část města Králova Dvora ležící v okrese Beroun. Nachází se asi 2,5 km na jih od Králova Dvora. Městskou částí protéká řeka Litavka. Vede tudy železniční trať Praha–Plzeň.

Popovice
Křižovatka v centru Popovic
Lokalita
Charaktervesnice
ObecKrálův Dvůr
OkresBeroun
KrajStředočeský kraj
Zeměpisné souřadnice49°55′33″ s. š., 14°1′19″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel604 (2011)[1]
Katastrální územíPopovice u Králova Dvora (3,58 km²)
PSČ267 01
Počet domů203 (2011)[1]
Popovice
Další údaje
Webwww.kraluv-dvur.cz
Kód části obce72966
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

První písemná zmínka o Popovicích pochází z roku 1266, kdy vesnici král Přemysl Otakar II. daroval chotěšovskému klášteru.[2]

Zachovalý historický dům v Popovicích

Místní část Popovice tvoří pravobřežní část králodvorské aglomerace spolu s Karlovou Hutí. Obec patřila k roku 1266 chotěšovskému klášteru, od 14. století se zde připomíná tvrz (její zbytky se dochovaly ve sklepení špýcharu u domu čp. 15), a vladycký statek. Popovice byly až do roku 1586, kdy je Zdeněk Otta z Losu prodal Lobkovicům, samostatným šlechtickým panstvím. Od konce 16. století až do poloviny 19. století patřily Popovice ke králodvorskému komornímu panství. Od roku 1850 jsou Popovice osadou obce Králův Dvůr. V Popovicích již od středověku zpracovávaly železo z Karlovy Huti zkujňovací hamry, a to až do roku 1886, kdy byly zrušeny. Pro účely hamrů a hutě vznikla složitá soustava náhonů a rybníků, z nichž se do současné doby zachovaly pouze dva: Měrák a Popovický. V roce 1544 se poprvé objevuje zmínka o zdejším panském pivovaru, který vařil pivo až do roku 1909.

Kultura a volný čas

KČT

Přírodní koupaliště o velikosti 9 hektarů se nalézá zhruba ve středu městské části. Ke koupališti je možné se dostat vlakem, dále poté městskou autobusovou dopravou a v blízkosti se nalézá sjezd Beroun-západ z dálnice D5. Koupaliště je od roku 2012 ve vlastnictví ČRS a veřejnosti není přístupné.

Koukolova hora (471 m n. m.), zdvíhající se jižně od Popovic, byla pojmenována podle majitele panství v Popovicích, Viléma Koukola, který zde žil v 15. století. V minulosti se na Koukolově hoře těžil vápenec. Na vrcholu stojí nedávno (2010) opravená kaple svatého Blažeje, kterou nechal v roce 1832 zbudovat rektor Univerzity Karlovy Antonín Karel Mudroch, vlastník tmaňského panství. Podle Koukolovy hory je dnes v Popovicích pojmenována ulice – Pod Koukolovkou. Na Koukolovu horu se dostaneme po žluté stezce, která začíná za železničním přejezdem (směr Křižatky).

Doprava

  • Železnice
Město protíná železniční trať Praha – Plzeň se zastávkou Králův Dvůr-Popovice . Je to dvoukolejná elektrizovaná celostátní trať zařazená do evropského železničního systému, součást III. koridoru, doprava z Prahy do Plzně byla zahájena roku 1862.
  • Autobusová doprava
Městská hromadná doprava v Králově Dvoře je zajištěna autobusovými linkami berounské MHD. Jsou zde dvě autobusové zastávky.

Pamětihodnosti

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Západní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Popovice – tvrz, s. 270.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.