Popluží
Popluží je nejstarší česká (západoslovanská) jednotka plochy, jež se užívala ve středověkém zemědělství. Neměla určitou velikost, neboť odpovídala množství půdy, které bylo možno jedním spřežením obdělat za den; nebyla tedy za různých podmínek stejná.[1]
Vývoj měření půdy ve středověku
Nejstarší míra popluží v Čechách se datuje k roku asi 1198 nebo 1199. Bylo to popluží okolo kostela sv. Jana Evangelisty Na bojišti, dnes zastavěné Novým Městem pražským. Měřilo asi 60 ha, což by se hrubě rovnalo 3 lánům. Historik Sedláček uvedl, že existuje řada místních variant této jednotky. Popluží se rovnalo asi 1 až 3,5 lánu.[2]
Od poloviny 13. století se rozmohlo měření plochy půdy na lány (český a německý).[3] V dnešním Německu se pro tuto jednotku, kterou mohla obdělat jedna rodina vlastními silami užíval výraz Hufe či Hube, ve Švýcarsku Hubel. Ve Spojeném království a v USA byl obdobně užíván historický termín Hide.
Odvozený výraz
Od slova popluží je odvozeno sousloví poplužní dvůr pro panský (neboli vrchnostenský) dvůr, ke kterému náležela dominikální půda (půda spravovaná přímo šlechtici nebo leníky).[4]
Odkazy
Reference
- Popluží ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích
- ŠINDELÁŘ, Václav; SMRŽ, Ladislav; BEŤÁK, Zdeněk. Nová soustava jednotek. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1981. 672 s. S. 497.
- Josef Lamač: O staročeských měrách polních. S. 1. Národní listy [online]. 1909-08-13 [cit. 2021-12-29]. S. 1. Dostupné online.
- KUČERA, Petr a kol. Mapa poplužních dvorů Čech , Moravy a Slezska. [s.l.]: MK ČR Dostupné online. Kapitola Terminologie, s. 1.
Literatura
- CHVOJKA, Miloš; SKÁLA, Jiří. Malý slovník jednotek měření. Praha: Mladá fronta, 1982. 280 s. (Malá encyklopedie; sv. 13).
- Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách. Rozpravy České akademie věd a umění. Rozpravy České akademie věd a umění. Třída I. Praha: Česká akademie věd a umění, 1923, čís. 66. Dostupné online. ISSN 1801-5719.
- ŠINDELÁŘ, Václav; SMRŽ, Ladislav; BEŤÁK, Zdeněk. Nová soustava jednotek. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. 672 s.
Související články
Externí odkazy
- Popluží ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích