Pomník Vojtěcha Lanny staršího

Pomník Vojtěcha Lanny staršího stojí na Sadech v Českých Budějovicích poblíž západního konce Lannovy třídy. Byl navržen Františkem Pönningerem a k jeho odhalení došlo v roce 1879. Po druhé světové válce byl stržen a na své místo se vrátil až v roce 1993.

Pomník Vojtěcha Lanny staršího
Pomník Vojtěcha Lanny staršího v Českých Budějovicích
Základní údaje
AutorFrantišek Pönninger
Datum odhalení1879
Popis
Výška664 cm
Materiálbronz a červená žula
Umístění
UmístěníČeské Budějovice, Sady
Zeměpisné souřadnice48°58′29,82″ s. š., 14°28′42,77″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Vznik

Po smrti Vojtěcha Lanny staršího v roce 1866 se v Českých Budějovicích zřídila Komité pro zřízení pomníku V. Lanny v Českých Budějovicích[1] a začaly se vybírat peníze. Největším dílem do sbírky přispěl kníže Karel III. Schwarzenberg a nakonec se vybralo přes 24 tisíc zlatých. Návrhem byl pověřen profesor František Pönninger - vídeňský sochař a architekt. K odhalení pomníku došlo 24. května 1879 za přítomnosti rodiny, přátel a širokého obecenstva. Vojtěch Lanna mladší byl při té příležitosti jmenován čestným občanem Českých Budějovic. Ve svém osobním deníku označil tuto událost za "povznášející slavnost".[2] Události byl přítomen také českobudějovický fotograf Johann Rundensteiner, který ji zachytil na svých snímcích.[3] Kvalitní fotografie čerstvě odhaleného pomníku pořídil také Josef Woldan.[4]

Po druhé světové válce

Monumentální bronzová plastika sice přečkala obě světové války, ale několik dní po německé kapitulaci v květnu 1945 byl celý Lannův pomník stržen pomocí traktoru kvůli nápisům na soklu, které byly psány v němčině. Poškozená socha byla přesunuta do Lannovy loděnice, odkud se potom dostala na dvůr ZŠ Dukelská a posléze byla uložena v bavorovickém depositáři Jihočeského muzea. V roce 1991 byla svěřena sochaři Ivanu Tláškovi, který sochu i podstavec opravil a 2. října roku 1993 tak mohl být pomník Vojtěcha Lanny staršího znovu odhalen.[1]

Popis

Celý pomník je vysoký 664 cm, z toho figura Lanny tvoří 269 cm.[1] Podstavec sochy je z červené žuly dovezené z oblasti Bayreuthu. Byl dodán kameníkem Erhardem Ackermannem z Weissenstadtu.[2] Na žulový podstavec navazuje podstavec z bronzu se čtyřmi textovými tabulkami. Na něm stojí krátký široký sloup s reliéfy. Na tomto sloupu pak stojí figura Vojtěcha Lanny staršího v nadživotní velikosti. Celý pomník je orientován směrem na jih.

Reference

  1. Lannův pomník přestál obě války, po druhé ale padl. Českobudějovický deník [online]. 2009-10-17 [cit. 2021-03-29]. Dostupné online.
  2. ŽÁKAVEC, Theodor. Lanna: příspěvek k dějinám hospodářského vývoje v Čechách a v Československu.. Praha: Spolek československých inženýrů, 1936. S. 57.
  3. PLETZER, Karel. Českobudějovické ateliéry 1853-1929. České Budějovice: Jihočeské muzeum, 2001. S. 10.
  4. PLETZER (2001), s. 15-16

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.