Polární tělísko

Polární tělísko, pólové tělísko nebo také polocyt, je haploidní buňka, která vzniká během meiotického dělení vajíčka (resp. oocytu).

Vývoj gamet u muže a ženy, u ženy je možné vidět tři polární tělíska
V prvních fázích vývoje embrya jsou ještě pólové buňky dobře patrné

Vznik

Pólová buňka obsahuje zejména odvržené chromozomy, které se nebudou účastnit vzniku nového jedince, naopak cytoplazmy obsahuje velmi málo.[1] U obratlovců vznikají dvě polární tělíska, přičemž první polární tělísko se může dále rozdělit (takže nakonec jsou tři).[2] Každé z dvou vajíček vzniká v jednom z dvou meiotických dělení oocytu.

Polární tělísko je někdy užíváno pro prenatální genetické testy embrya.[3]

Sobecké geny

Fyziologický význam polárního tělíska není známý. V některých případech se však stává hračkou evoluce. Některé chromozomy (konkrétně např. B chromozomy sarančete Myrmeleotettix) jsou si například schopné zajistit, aby se ocitly přednostně ve vaječné buňce a nikoliv v polárním tělísku. Červci zase obsahují bakteriální symbionty, kteří žijí v tzv. bakteriomu. Tento bakteriom je v jejich případě tvořen splynutými třemi pólovými buňkami (triploidní) a navíc jednou buňkou tělní (diploidní, tedy dohromady pentaploid).[4][5]

Odkazy

Reference

  1. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006.
  2. Zrání vajíčka a spermií. www.neoweb.cz [online]. [cit. 2008-07-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30.
  3. Informovaný souhlas s preimplantační genetickou diagnostikou vyšetřením nejčastějších chromozomálních vad v polárních tělíscích[nedostupný zdroj]
  4. Bestiář Vnitrogenomové konflikty genů ultrasobecké geny[nedostupný zdroj]
  5. Bakteriom - podivný případ z říše hmyzu

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.