Poláškova vila

Vlastní vila architekta Josefa Poláška byla postavena ve funkcionalistickém stylu v letech 19321933. Nachází se v brněnském katastrálním území Stránice č. p. 47 (Masarykova čtvrť), v Barvičově ulici č. o. 56.

Poláškova vila
Poláškova vila
Základní informace
Slohfunkcionalismus
ArchitektJosef Polášek
Výstavba1933
Poloha
AdresaBarvičova 47/56, Brno, Česko Česko
UliceBarvičova
Souřadnice49°11′53,16″ s. š., 16°34′50,52″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie a popis

Vlastní vilu si Josef Polášek postavil v době, kdy se začal úspěšně prosazovat jako funkcionalistický architekt. Budova je kombinací rodinného a nájemního domu, neboť obsahuje kromě malého bytu domovníka a velkého bytu architektovy rodiny s ateliérem také byt určený k pronájmu. Vila, za níž se rozkládá zahrada, se nachází uprostřed řadového trojbloku domů. Samotnou realizaci provedla v letech 1932 a 1933 stavební firma Albína Hofírka z Brna.[1]

Uliční průčelí se zvýrazněno arkýřem se zimní zahradou ve druhém patře a přízemní hlubokou vstupní nikou obloženou travertinem. Směrem do zahrady předstupuje po celé výšce budovy částečně obytný rizalit, jehož hlavním prvkem je schodiště spojující všechna patra domu. Ze strany zahrady je stěna z části tvořena luxfery a nad nimi ventilačními křídly, kterými je osvětlen prostor schodiště. V přízemí vily se za malým zádveřím nachází centrální hala se schody. Vlevo se vstupuje do provozního zázemí domu s prádelnou, sklepem, skladištěm a garáží, dveře vpravo vedou jednopokojového bytu domovníka s kuchyní, koupelnou a WC. V prvním patře domu se nachází třípokojový nájemní byt. Vlastní byt architektovy rodiny se nalézá ve druhém patře. Ze schodiště se vstupuje do předsíně ve středu domu. Odtud je přístupná kuchyně s malým pokojíkem služky, rozlehlý obývací pokoj (z něj je přístupný arkýř se zimní zahradou) spojený s jídelním koutem, ložnice, koupelna s WC a v zahradním rizalitu vedle schodiště dětský pokoj. Třetí patro vily obsahuje architektův ateliér a sluneční terasu obrácenou směrem do ulice. Dům byl vybaven volným i vestavěným nábytkem s funkcionalistickou čistotou geometrických linií, který byl vyroben na míru. Některé části vybavení (křesla, židle a stolky) navrhl architekt Jindřich Halabala.[1]

Ve 30. letech 20. století byl dům místem setkávání přátel architekta Poláška. Jednalo se například o malíře Jaroslava Krále nebo básníka Ivana Jelínka. Po Poláškově smrti v roce 1946 zůstal dům v majetku rodiny. Po emigraci architektových synů v roce 1969 byla vila částečně zkonfiskována, definitivně připadla státu v roce 1980, kdy byla vystěhována do zahraničí i vdova po Josefovi Anka Polášková.[2] Po tomto činu bylo následně zničeno interiérové vybavení. Umělcovi potomci se v roce 1992 přihlásili k restitučnímu řízení, které bylo dokončeno v roce 2005, takže dům je nyní v majetku Poláškovy rodiny.[3] V současnosti ve vile funguje honorární konzulát Ukrajiny.[4]

Odkazy

Reference

  1. SEDLÁK, Jan, a kol. Slavné brněnské vily. Brno: Foibos, Národní památkový ústav a Muzeum města Brna, 2006. ISBN 80-903661-5-5. S. 97–99.
  2. ‚Jako bombardéry za války.‘ Srpen '68 vyhnal syna brněnského architekta do Afriky. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2019-04-17 [cit. 2019-04-17]. Dostupné online.
  3. aplikace Nahlížení do Katastru nemovitostí [online]. Cuzk.cz [cit. 2010-06-08]. Dostupné online.
  4. Konzulát Ukrajiny ve městě Brno [online]. Ukrkonzulat.cz [cit. 2010-06-08]. Dostupné online.

Literatura

  • SEDLÁK, Jan, a kol. Slavné brněnské vily. Brno: Foibos, Národní památkový ústav a Muzeum města Brna, 2006. ISBN 80-903661-5-5.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.