Pohyblivá duna

Pohyblivá duna resp. saltační duna je písečná duna s „častou“ a velkou změnou pohybu masy písku vyvolané primárně saltací (tj. pohybem částic písku vlivem působení větru a gravitace). Pohyblivé duny vznikají v místech nahromadění nestabilního písku, a to buď přirozenou formou environmentální degradace nebo nepřirozenou antropogenní činností člověka (například odlesňováním pískových lokalit). Pohyblivé duny v některých případech mohou být příčinou zániku lidských sídel, lesů atp., kde typickým příkladem je rozšiřování pouští.

Pohyblivá duna v akci (Slowiński park narodowy v Polsku)

Pohyblivé duny se také vyskytují i na jiných tělesech naší sluneční soustavy, kde jsou zkoumány například na planetě Mars.[1]

Typy pohyblivých dun

Podle proudění větru, který tlačí částice, rozdělujeme duny na několik druhů:

  • parabolické - duny vznikají na území, kde se vyskytuje množství vegetace, která zpevňuje ramena přesypu a tím umožňuje vznik ramen a prohlubování vrcholu paraboly
  • srpkovité (barchany) – vznikají v oblastech s dostatkem písku, typická je šikmá laminace a pomalé přesouvání. Barchany jsou typické pro písečné oblasti Sahary.
  • příčné (transverzální) – převládající jeden směr větru
  • podélné – utvářeny dvojicí větrů z různých stran, což má za následek jejich zarovnání do zdánlivě rovnoběžných pruhů.
  • hvězdicovité – složené duny, které jsou utvářeny větším množstvím větrných proudů působících z více stran. Tyto duny dosahují značných rozměrů a výšek.
  • šplhavé – duny, které jsou silou větru hnány do kopce a pohybují se tak zdánlivě proti gravitačnímu působení.

V Evropě se významné rozsáhlé pohyblivé duny vyskytují na pobřeží Baltského moře v Polsku (Slowiński park narodowy), Litvě (Kuršių Nerijos nacionalinis parkas) a Rusku (Hациона́льный парк Куршская коса). Nejvyšší pohyblivou dunou v Evropě je Duna de Pyla ve francouské Akvitánii s nadmořskou výškou cca 107 m.[2]

V České republice je asi nejznámější malá pohyblivá duna Písečný přesyp u Vlkova (tzv. Česká Sahara).[3]

Reference

  1. SPOLEČNOST, Česká astronomická. Curiosity se podívá na velké pohyblivé duny. ČAS [online]. [cit. 2021-07-29]. Dostupné online. (česky)
  2. Dune du Pyla: Nejvyšší duna v Evropě dělá vědcům vrásky [online]. 2017-04-10 [cit. 2021-07-29]. Dostupné online. (česky)
  3. Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara. www.kudyznudy.cz [online]. kudyznudy.cz. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.