Podstávkový dům

Podstávkový dům je typ venkovského domu, kde před zpravidla roubené přízemí předstupuje samostatná předložená konstrukce – podstávka (dříve též obvaz), která vynáší staticky odděleně patro nebo střechu. Skládá se ze svislých sloupků (sloupů) resp. stojen, šikmých pásků nebo záporek (zápor) a vodorovných rozpěr nebo ližin resp. prahů. V podstatě jde o systém pilířků a kladí se zavětrováním. Podstávka je často tvarována do oblouku. Systém vznikl v reakci na rozjíždění roubení, které hůře odolává svislému tlaku konstrukcí nad ním.

Podstávka (dům s roubeným přízemím)
Detail konstrukce hrázděného podstávkového domu (Königstein, Sasko)

Oblast výskytu

Vyskytuje se u dřevěných tradičních stavení zejména na německo-česko-polském pomezí. Hornolužický typ podstávkového domu má ve většině případů hrázděné patro, severočeský typ má často i roubené patro. Základní dispozice domu je trojdílná (světnice – síň – chlév), přičemž síň a chlév jsou nejčastěji zděné. Běžné jsou i dispozice s dvěma roubenými světnicemi po obou stranách síně.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • MARŠÁLEK, Milan; STRAŠIL, Petr. Tesařství a truhlářství v podstávkovém domě (projekt: CZ.1.07/3.2.01/04.0003 Kvalitní řemeslnická práce při obnově podstávkových domů). Frýdlant: Frýdlantsko, z. s.; MAS Frýdlantsko, z. s., 2015. 40 (44) s. Dostupné online.
  • RICHTER, Kerstin. Opravy podstávkových domů : příručka pro majitele a stavebníky. Niesky, Zittau, Liberec: Landkreis Görlitz, Geschäftsstelle UMGEBINDELAND, Liberecký kraj, 2013. 154 s. Dostupné online.
  • VESELÁ, Hana; SELLNEROVÁ, Alena; HANZLÍK, Jan. Krajinou podstávkových domů : Do údolí Ploučnice a Merboltic. Ústí nad Labem: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ústí nad Labem, 2015. 278 s. ISBN 978-80-85036-56-5.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.