Podnikatelský inkubátor
Podnikatelský inkubátor je buď soukromá obchodní společnost anebo instituce zřízená krajem či městem jako přidružené pracoviště vysokých škol a universit, která pomáhá novým a začínajícím společnostem (startupům) v době, kdy jsou tyto společnosti nejzranitelnější, tedy na začátku jejich podnikání. Inkubátor pomáhá tím, že poskytuje služby jako je například školení, jak správně nastavit obchodní plán či marketing, a další aktivity jako pronájem kancelářských prostor či poskytnutí kontaktů v daném oboru. Dalším smyslem inkubátorů je vytvářet pracovní místa a podporovat celkové podnikatelské prostředí v lokálních komunitách. Efektivita inkubátorů je ale i zpochybňována.[1]
Definice
Důležité je rozlišovat mezi podnikatelskými inkubátory a technologickými parky či výzkumnými centry. Technologické parky a výzkumná centra se zaměřují především na velké projekty, za kterými stojí mezinárodní korporace, státy, univerzity apod. Většina těchto zařízení nenabízí asistenční služby (pomoc s obchodním plánem, marketingem apod.), jež jsou charakteristickými znaky podnikatelských inkubátorů. Nicméně, některé z nich nabízejí i programy inkubace, které se svou činnosti podnikatelským inkubátorům blíží.
Další rozlišení je třeba dělat mezi podnikatelskými inkubátory a akcelerátory. Typickým a hlavním znakem je rozdílné zaměření. Inkubátor se zaměřuje na začínající společnosti v raném stádiu jejich vývoje a pomáhá jim s nastavením základních prvků podnikání, kdežto akcelerátor pomáhá již existujícím malým či středně velkým společnostem s akcelerací (proto akcelerátor) jejich vývoje, nalezení nových partnerů, optimalizací obchodního plánu či marketingu.
Historie
První podnikatelské inkubátory se objevily ve Spojených státech na konci 50. let 20. století. Prvním impulsem, který stál za zrodem inkubátorů, byla snaha o využití starých nepoužívaných průmyslových prostor, které dříve sloužily pro masovou průmyslovou výrobu a které ke konci 50. let chátraly. Spolu se snahou o zlepšení aplikace výzkumů do reálného světa to vedlo k tomu, že v roce 1959 byl ve městě Batavia, stát New York, založen první podnikatelský inkubátor. Rozvoj konceptu inkubátorů však nastal až v 70. a 80. letech dvacátého století. Podle statistik z roku 2012 je ve světě v provozu více než 7000 inkubátorů.
Inkubátory v České republice
V České republice nastal rozvoj inkubátorů o dost později. První inkubátory vznikaly už v 90. letech dvacátého století. Velký rozmach inkubátorů nastal až se vstupem České republiky do Evropské Unie s tím, jak se zpřístupnily strukturální fondy EU na pomoc podnikání. V České republice vznikl v rámci programu Podnikání a inovace i program Prosperita, které se zaměřuje, mimo dalších aktivit, i na podporu podnikatelských inkubátorů. Podle statistik agentury na podporu podnikání a investic, CzechInvest a jejich projektu na podporu českého startupového ekosystému CzechStartups.org fungují v České republice tyto inkubátory:
- inovační agentura JIC
- Podnikatelský inkubátor Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci
- BIC Ostrava
- Technologické a inovační centrum Zlín
- Akademické a univerzitní centrum Nové Hrady
- Třeboňské inovační centrum
- Vědeckotechnický park Ostrava
- BIC Plzeň
- Pardubický podnikatelský inkubátor (P-PINK)
- Podnikatelské a inovační centrum severní Čechy
- Point One
- Technologické centrum Hradec Králové
- Technologické inovační centrum ČKD Praha
- Vienna Point
- Centrum inovací a podnikání Trutnov (CIPTU)
- Inovační centrum INION
- Centrum rozvoje podnikání (CEROP) Kolín
Nabízené služby
Podnikatelský inkubátor nabízí řadu služeb, které se mohou lišit podle zaměření inkubátoru. Nejčastější nabízené služby jsou:
- Pomoc s obchodním plánem
- Pomoc s prezentací společnosti
- Zlepšování prezentačních dovedností
- Pomoc s hledáním strategických partnerů (Investor, Angel Investor nebo Venture Capital)
- Networking
- Pomoc s marketingem
- Pronájem prostor
- Využívání základního kancelářského zařízení
- Pomoc s účetnictvím a finančními službami
- Pomoc s využíváním vládních programů podpory podnikání
- Pomoc s bankovními úvěry
- Pomoc s komunikací s úřady (např. s patentovým úřadem)
Podobné pojmy
- Coworkingové centrum
- Podnikatelský hub, Impact hub
- Podnikatelský akcelerátor
Reference
- http://sciencemag.cz/inkubatory-nemusi-univerzitam-svedcit/ - Inkubátory nemusí univerzitám svědčit
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Podnikatelský inkubátor na Wikimedia Commons