Samorostlík evropský

Samorostlík evropský neboli ploštičník evropský (Actaea europaea, syn. Cimicifuga europaea) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Samorostlík evropský
Samorostlík evropský (Actaea europaea)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodsamorostlík (Actaea)
Binomické jméno
Actaea europaea
(Schipcz.) J.Compton, 1998
Synonyma
  • Cimicifuga europaea Schipcz.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se o zapáchající vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 80–200 cm s krátkým silným oddenkem.[1][2] Lodyha přímá, zpravidla lysá, řidčeji trochu chlupatá a žláznatá. Listy jsou řapíkaté, horní krátce řapíkaté až přisedlé, zvláště dolní listy jsou velké, 2x–3x zpeřené, lístky jsou na okraji pilovité, zvláště koncové pak trojklané. Květy jsou v květenství, v bohatém terminálním větveném hroznu, květy jsou malé, krátce stopkaté. Kališních lístků je 5 (řidčeji 3–4), jsou zelenavé, podlouhle vejčité až podlouhlé, asi 3–4 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, brzy opadávají.[1] Korunních lístky jsou 4 (řidčeji 3–5), jsou zelenavé, nálevkovité, na spodu s nektariem.[1] Kvete v červenci až srpnu.[2] Tyčinek je nejčastěji 15–20, jsou delší než kališní a korunní lístky. Gyneceum je apokarpní, pestíků je několik. Plodem je měchýřek, na vrcholu zakončený krátkým zahnutým zobánkem. Měchýřky jsou v souplodí. Počet chromozomů je 2n=16.[1]

Rozšíření

Samorostlík evropský roste přirozeně ve střední až východní Evropě, zhruba od České republiky po střední Ukrajinu.[3] V Asii je nahrazen příbuzným druhem Cimicifuga foetida.[4] V České republice roste jen na několika málo lokalitách, hlavně na Znojemsku, v Moravském krasu, v okolí Moravské Třebové a poblíž Bouzova.[1] Proto je veden jako kriticky ohrožený druh flóry ČR.[5]

Reference

  1. CHRTKOVÁ, Anna. Ceratocephala Moench.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 424–425. (česky)
  2. HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 108–128. (česky)
  3. Flora Europaea [online]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Flóra Číny [online]. Dostupné online. (anglicky)
  5. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia. 2012, čís. 84, s. 631–645. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.