Planum Australe

Planum Australe (Jižní planina) je oblast obklopující jižní pól planety Mars. Její hranici tvoří zhruba sedmdesátý stupeň jižní šířky, je asi 1600 km dlouhá a 1200 km široká. Planina je tvořena převážně permafrostem, její část pokrývá jižní polární čepička, tvořená zmrzlou vodou a oxidem uhličitým a silná okolo 3 km. Rozsah zalednění se v průběhu marťanského roku (dlouhého 684 pozemských dní) výrazně mění.

Mapa Marsu jižně od sedmdesátého stupně

Polární čepička není symetrická, ale je zřetelně posunuta k severozápadu. To je způsobeno silným vzdušným prouděním v důsledku Coriolisovy síly, které tuto oblast ochlazuje. Výsledkem jsou zřetelné spirálovité struktury tvořené ledovými jazyky.[1] Větrné erozi se také přičítá vznik hlubokých kaňonů Promethei Chasma, Ultimum Chasma a Chasma Australe v této oblasti. Časté jsou rozsáhlé prachové bouře.

Na pozadí polární čepičky byly pozorovány útvary podobné pavoukům. Jejich vznik se vysvětluje sezónním táním oxidu uhličitého, který se rozpíná a když prorazí povrch ledu, vytváří mohutný gejzír bahna.[2]

Během pozorování probíhajících od roku 2001 byl zaznamenán postupný úbytek ledového příkrovu, což vedlo ke spekulacím o oteplování planety.[3]

Největším kráterem na Planum Australe je McMurdo o průměru přes 30 km.

V roce 1999 byla vyslána na průzkum Planum Australe sonda Mars Polar Lander, s níž se však po jejím proniknutí do atmosféry Marsu nepodařilo navázat kontakt.

Reference

  1. http://www.aldebaran.cz/bulletin/2010_39_mar.php
  2. Archivovaná kopie. www.rmg.co.uk [online]. [cit. 2015-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24.
  3. http://www.realclimate.org/index.php?p=192

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.