Piscina mirabilis

Piscina mirabilis je podzemní nádrž na vodu z doby starověkého Říma, která se nachází v Bacoli nedaleko Neapole. Má objem 12 600 m³ a zásobovala pitnou vodou válečnou flotilu v přístavu Misenum. Označení Piscina mirabilis (zázračná cisterna) jí dal Francesco Petrarca.

Cisterna byla vykopána v tufu za vlády císaře Augusta a k její stavbě byla použita technika opus reticulatum. Je největší antickou stavbou svého druhu: měří 15 metrů na výšku, 72 metrů na šířku a 25 metrů na šířku.[1] Klenbu nese 48 sloupů. Vodu z pramene Serino do ní přiváděl akvadukt Aqua Augusta.

Piscina mirabilis je součástí turistického komplexu Parco Archeologico dei Campi Flegrei řízeného italským ministerstvem kultury a ročně ji navštíví okolo deseti tisíc osob. Je zde možno pozorovat Tyndallův jev.[2]

Reference

  1. ZARAGOZA, Barbara. Piscina Mirabilis. Napoli Unplugged [online]. 2012-07-06 [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Piscina Mirabilis, the hidden light. Italian Ways [online]. 2013-12-09 [cit. 2021-04-10]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.