Pileus (pokrývka hlavy)

Pileus je mužská pokrývka hlavy ve tvaru homole zhotovená z plsti, která se nosila v antice. Pochází z oblasti Ilýrie, rozšířila se pod názvem pilos (πῖλος) v Řecku, kde patřila k atributům Dioskúrů. Od Řeků ji převzali Římané, kde bylo nošení pilea privilegiem svobodných občanů; když byl otrok propuštěn na svobodu, konala se slavnost, při níž mu byly ostříhány vlasy a na hlavu vsazen pileus z nebarvené látky. Pileus se proto stal symbolem bohyně svobody Libertas (odtud výraz „servos ad pileum vocare“, označující povolávání otroků do vojska pod příslibem osvobození) a Marcus Iunius Brutus razil mince s jeho vyobrazením. Na tuto tradici navázali revolucionáři v 18. století, jejichž odznakem byla frygická čapka.

Muž v pileu na řecké nádobě ze 4. století př. n. l.

Starořečtí peltastové nosili bronzové přilby, které tvarem připomínaly pileus. Malá čapka kryjící pouze temeno hlavy se nazývala pileolus, verze doplněná širokou střechou proti slunci a dešti byla známá jako petasos. Z pilea vychází součást albánského kroje plis (qeleshe).

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.