Pikomat
Pikomat (zkratka vytvořená původně z názvu PIonýrský KOrespondenční MATematický seminář) je korespondenční seminář pro žáky 6. až 9. tříd základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Seminář organizují studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy od roku 1985. V současné době (v roce 2022 probíhá 37. ročník) se Pikomat skládá z šesti sérií, z nichž každá obsahuje sedm úloh. Za každou úlohu je možné dostat pět bodů a po ukončení série trvá organizátorům přibližně měsíc než sérii vyhodnotí (započítají šest nejlépe hodnocených úloh). Organizátoři jsou většinou studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Historie
Český Pikomat byl založen v roce 1985 po vzoru slovenského Pikomatu („PIoniersky KOrešpondenčný MATematický seminár“), který byl založen v roce 1983.[1] Pikomat údajně založil Karel Blažek, který byl učitel na základní škole. Pomohl mu k tomu RNDr. Antonín Vrba, Csc., který ho v listopadu roku 1985 pozval do Alšovic, kde tou dobou probíhala podzimní škola „Mimoškolní matematika“ pořádaná „Komisí pro talenty“ JČMF.
Soustředění
Soustředění Pikomatu MFF UK jsou určená nejlepším 25 řešitelům. Dopoledne probíhají přednášky z matematiky, odpoledne se hrají hry a navečer se konají semináře.
Od roku 2019 probíhá navíc kratší soustředění na podzim, pro 20 nejlepších řešitelů.
Tábory
Pikomat pořádá každoročně pro své řešitele, ale také pro nové zájemce o matematiku, letní tábory. Na táborech probíhají dopoledne přednášky z matematiky a přírodních věd.