Pielgrzymów (Opolské vojvodství)

Pielgrzymów (česky Pelhřimovy, do konce 19. století též Poruba, německy Pilgersdorf nebo Preussisch-Pilgersdorf nebo Schlesisch-Pilgersdorf) je ves v jižním Polsku, v Opolském vojvodství, v okrese Hlubčice, v gmině Hlubčice, v jihovýchodní části Zlatohorské vrchoviny na pravém břehu potoka, který v tomto úseku různé zdroje označují různými názvy (Hrozová, Trója, Biskupický potok, Wielki Potok).

Pielgrzymów
Poloha
Souřadnice50°10′35″ s. š., 17°39′39″ v. d.
StátPolsko Polsko
VojvodstvíOpolské
OkresHlubčice
GminaHlubčice
Pielgrzymów
Správa
Označení vozidelOGL
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel

Příroda

Vesnice se nachází v přírodním parku (polsky obszar chronionego krajobrazu) Rajón Mokre - Lewice.

Historie

Mapa Krnovského knížectví a okolních celků, se zakreslenými Pwelhřimovy a Pielgrzymówem. Zde jsou však obě sídla zakreslená jako sídlo jednotné, jelikož jejich zástavba plývala.

Vesnice je dvojčetem sousedních Pelhřimov, které s ní urbanisticky souvisely. Až do roku 1742 byla tato nyní polská ves součástí slezského Krnovského knížectví, zatímco sousední Pelhřimovy náležel, jako součást Osoblažska, k Moravě. Obě vesnice byly zároveň součástí Habsburské monarchie. Po válce o Slezsko však roku 1742 připadl nynější Pielgrzymów Prusku. Teprve od roku 1945 náleží z vůle tehdejšího Sovětského svazu Polsku. Dříve rakouská část je dnes katastrálním územím Pelhřimovy[1] (německy Mährisch Pilgersdorf) obce Slezské Rudoltice v Česku.

Památky

Ve východní části vsi podél cesty na Dobieszów se nachází barokně-klasicistní zámek se zámeckým parkem. Nedaleká původně příslušející kaple svaté Anny se při úpravě státní hranice roku 1930 dostala na moravské území, tedy je od zámku oddělena státní hranicí.

Cestovní ruch

Ve vsi se nachází agroturistická farma „Antończyk“.

Reference

  1. Projekt záchrany kostela sv. Jiří v Pelhřimovech, URL: http://jeseniky.ecn.cz/pelhrimovy/projekt_pelhrimovy.htm

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.