Smrk štětinatý

Smrk štětinatý (Picea asperata) je druh jehličnatého stromu původem z Číny.

Smrk štětinatý
Smrk štětinatý (Picea asperata)
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodsmrk (Picea)
Binomické jméno
Picea asperata
Mast., 1906
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se o strom, který dorůstá až 45 m výšky a průměru kmene až 1 m.[2][3] Borka je šedohnědá, v dospělosti nepravidelně rozpraskaná do šupin. Větvičky mají nahnědle žlutou nebo rezavě hnědou barvu, později jsou hnědé až šedohnědé, lysé nebo pýřité.[2] Jehlice jsou sivé nebo nikoliv, na průřezu čtverhranné, kosočtverečné, asi 1−2 cm dlouhé a asi 1–2 mm široké, na vrcholu špičaté.[2][3] Samičí šišky jsou jako nezralé zelené, za zralosti bledě hnědé až rezavě hnědé, válcovitě podlouhlé až válcovité, za zralosti asi 5–16 cm dlouhé a asi 2,5–3,5 cm široké. Šupiny samičích šišek jsou za zralosti obvejčité, asi 20 mm dlouhé a asi 15 mm široké, horní okraj je zoubkatý až celokrajný, zřídka dvoulaločný. Semena mají křídla asi 11 mm dlouhá.[2][3]

les s dominancí smrku štětinatého v Číně

Taxonomie

Variabilní druh, je rozlišováno více variet.

  • Picea asperata var. heterolepis se vyznačuje šupinami samičích šišek na špici dvoulaločnými. Někdy byl považován za samostatný druh Picea heterolepis. Roste v horách západního S’-čchuanu (Guan Xian).
  • Picea asperata var. aurantiaca se vyznačuje pichlavějšími a sivými jehlicemi. Byla také dřív někdy považována za samostatný druh Picea aurantiaca. Roste v horách západního S’-čchuanu (Kangding Xian) a snad i v jihovýchodním Tibetu.
  • Picea asperata var. asperata se vyznačuje jehlicemi zelenými, nikoliv sivými. Dnes se sem zahrnuje i Picea retroflexa, který někteří autoři považovali za samostatný druh. Roste ve zbytku areálu druhu.

Rozšíření

Smrk štětinatý je přirozeně rozšířen v Číně a to na jihu a východě provincie Kan-su, na severu provincie Ning-sia (Che-lan-šan), dále Čching-chaj, jihozápad Šen-si, S’-čchuan a možná s přesahem do Tibetu[2][3]

Ekologie

Roste v horských lesích v nadmořských výškách 2400-3600 m n. m,[3] kde vytváří horské smrčiny. Např. v pohoří Che-lan-šan vytváří smrčiny s příměsí bříz a topolů.[4] Na tyto smrčiny působí i přírodní činitelé, např. kůrovec, např. druh Dendroctonus micans.[5]

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Flóra Číny [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. The Gymnosperm Database [online]. Dostupné online. (anglicky)
  4. CARPENTER, Chris. Helanshan montane conifer forests [online]. Dostupné online. (anglicky)
  5. HAACK, Robert A. Dendroctonus micans [online]. 1999, rev. 2001. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-17. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.