Peyton Randolph

Peyton Randolph (10. září 1721 Williamsburg22. října 1775 Filadelfie) byl americký politik a právník, první předseda Kontinentálního kongresu.

Peyton Randolph

Narození10. září 1721
Williamsburg
Úmrtí22. října 1775 (ve věku 54 let)
Filadelfie
Místo pohřbeníCollege of William & Mary
ChoťElizabeth Harrison
RodičeJohn Randolph (politician) a Susanna Beverley Randolph
PříbuzníJohn Randolph[1] (sourozenec)
Alma materCollege of William & Mary
Profeseadvokát, zemědělec a politik
Podpis
CommonsPeyton Randolph
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pocházel ze zámožné rodiny, jeho otec Sir John Randolph byl plantážníkem a předsedou House of Burgesses, zákonodárného shromáždění britské kolonie Virginie. Vystudoval práva na londýnském Inns of Court a po návratu do Williamsburgu se stal hlavním státním zástupcem a poslancem virginského sněmu, roku 1766 byl zvolen jeho předsedou. Na funkci návladního rezignoval na protest proti kolkovému zákonu, i když nepatřil ke straně radikálních odpůrců vedené Patrickem Henrym. Po vypuknutí americké revoluce byl jedním z delegátů Virginie na prvním Kontinentálním kongresu ve Filadelfii, na kterém se zástupci severoamerických kolonií radili na společném postupu a odmítli donucovací zákony. Na zasedání 5. září 1774 zvolili Randolpha svým předsedou, o měsíc později na svou funkci rezignoval ze zdravotních důvodů a nahradil ho Henry Middleton. V květnu 1775 byl svolán druhý kongres a předsedou byl opět zvolen Peyton Randolph, záhy však byl odvolán z pracovních důvodů zpět do Virginie a funkci předsedy byl pověřen John Hancock. V říjnu téhož roku Randolph zemřel na apoplexii.

Jsou po něm pojmenovány okresy Randolph County v Severní Karolíně a Indianě, pevnost Fort Randolph a letadlová loď USS Randolph (CV-15). Jeho švagrem byl Benjamin Harrison V, signatář Deklarace nezávislosti Spojených států amerických a otec prezidenta Williama Henryho Harrisona. Jeho sestřenice Jane Randolphová byla matkou Thomase Jeffersona. Rodinné sídlo Peyton Randolph House se zachovalo jako muzeum.

Reference

  1. Kindred Britain.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.