Pevnost Boyard

Pevnost Boyard leží mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche u západního pobřeží Francie.

Pevnost Boyard
Účel stavby
Základní informace
Výstavba1801
Materiálnatural stone
Poloha
AdresaPleine mer, Île-d'Aix, Francie Francie
Souřadnice45°59′58,71″ s. š., 1°12′50,16″ z. d.
Další informace
Kód památkyPA00104714
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pevnost Boyard

Historie

Zbudování podobné pevnosti bylo zvažováno již od dokončení arzenálu v roce 1666, ale pevnostní stavitel Sébastien Vauban myšlenku králi Ludvíku XIV. rozmluvil slovy: „Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“

Pevnost se začala stavět až za vlády Napoleona, v roce 1801, za účelem ochrany pobřeží (a obzvláště arzenálu v Rochefortu) před případnými nájezdy cizích (zejména britských) námořních sil. V té době měly kanóny omezený dostřel a vzdálenost mezi ostrovy Aix a Oléron byla příliš velká na to, aby se z nich dalo zabránit průnikům.

Následovaly obtíže se stavbou pískovcových základů a projekt byl roku 1809 přerušen. Znovu se pokračovalo až od roku 1837, za vlády Ludvíka Filipa, kdy došlo k opětovnému zesílení napětí mezi Francií a Velkou Británií. Pevnost byla dostavěna roku 1857. V té době již ale doznal dostřel děl velkého zlepšení a pevnost pozbyla potřeby.

V pevnosti Boyard, dlouhé 68, široké 31 a vysoké 20 metrů, konalo službu 250 vojáků. V době vlády Pařížské komuny sloužila pevnost jako vězení. Po několika letech byla opuštěna.

Pevnost Boyard v popkultuře

Pevnost se, patrně ještě před rekonstrukcí, objevila ve filmu Dobrodruzi z roku 1967 (hlavní postavy Alain Delon, Lino Ventura a Joanna Shimkus).[1][2]

Od roku 1990 byla pevnost místem konání stejnojmenné populární soutěže (české televize ji vysílaly pod názvem Klíče od pevnosti Boyard; od roku 2016 začala TV Prima natáčet a vysílat i vlastní verzi s českými účastníky pod názvem Pevnost Boyard). Pro ulehčení přístupu televizní techniky byla po stranách pevnosti instalována zařízení podobná vrtným věžím.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.