Pes šedý

Pes šedý či pes Azarův (Lycalopex vetulus) je šelma z čeledi psovitých (Canidae). Je to druh nevelkého psa s krátkým pyskem a nevelkými zuby, který obývá brazilské savany. Jeho biologie a tudíž i stav ohrožení je málo objasněn. Prožívá však typicky noční způsob života, při kterém loví menší živočichy jako ještěrky a hlodavce, ale i daleko menší jako např. termity nebo luční koníky.

Pes šedý
Stupeň ohrožení podle IUCN

téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammlia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďpsovití (Canidae)
RodLycalopex
Binomické jméno
Lycalopex vetulus
(Lund, 1842)
oblast rozšíření druhu
oblast rozšíření druhu
Synonyma
  • Dusicyon azarae
  • Dusicyon vetulus
  • Lycalopex vetulus
  • liška Azarova
  • pes Azarův
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pes šedý vyhledává především travnaté savany, ale i méně husté lesy a buše v Brazílii. Nejčastěji se vyskytuje na dvou stanovištích: Mato Grosso a Minas Gerais. Nejčastěji se však objevuje v savanách, preferuje travnaté savany typu Llanos nebo Campos.

Je to velice mrštná a rychlá šelma, což je jeden z důvodů proč o ni tak málo víme. Má malé řezáky i třenové zuby, což mu umožňuje rozmělnit pouze menší potravu a což je u něj mezi jinými psovitými spolehlivou charakteristikou. Většinou má krásnou hebkou krémově šedou srst s bílým podkladem. Charakteristický je i jeho huňatý ocas, připomínající spíše ocas lišky, který dorůstá nad 30 cm. Jeho hmotnost se pohybuje od 2 do 4 kg a délka těla jen kolem 60 cm. Šedé tělo lemují i jeho krátké bílé končetiny, břicho a hlava s krátkýma ušima. Pro svou krásnou hebkou srst byl nějaký čas i loven, ale dnes už je lov stabilizován. Ani o jeho rozmnožování toho mnoho nevíme. Dosvědčený je jen fakt, že samice rodí 2-4 mláďata.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.