Perseverace

Perseverace (z angl. "persevering thinking"), česky někdy též ulpívání či ulpívavé myšlení, je psychologický a psychiatrický pojem. Označuje myšlení, které se neustále vrací k určitému tématu, a to i při přílivu nových podnětů.[1] Toto myšlení může být projevem zdravého člověka například v opilosti, při únavě či ospalosti, může ale být také projevem duševní poruchy, například při difúzním poškození mozku,[2] případně u mentálně retardovaných osob. Odpovědi na otázky (například při psychologickém vyšetření) navíc bývají stereotypní, ačkoliv se otázka mění.[3] Kromě ulpívání na daném tématu se může perseverace projevovat také jako patologické opakování určitého slova, části slova, hlásky či zvuku – v tomto případě bývá občas užíván i pojem verbigerace.[4]

Odkazy

Reference

  1. HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha: Portál, 2007. ISBN 80-7178-303-X.
  2. Myšlení a jeho poruchy
  3. DUŠEK, Karel; VEČEŘOVÁ-PROCHÁZKOVÁ, Alena. Diagnostika a terapie duševních poruch. Praha: Grada Publishing, 2010. Dostupné online. ISBN 978-80-247-1620-6. S. 75.
  4. Poruchy myšlení. www.lpolach.cz [online]. [cit. 2011-09-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-09.

Související články

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.