Penthesilea

Penthesilea (někdy též Penthesileia) je postava z řecké mytologie.

Penthesilea

Život

Byla dcerou boha Aréa a královny Amazonek Otrery. Stala se královnou Amazonek. Při lovu ale zabila nešťastnou náhodou svou sestru Hippolytu (jíž se říkalo též Glauké či Melanippé).[1] Stalo se to tak, že vrhla oštěp na jelena a zasáhla svou sestru.[2] To rozhněvalo bohyni Artemidu, která ji nechala pronásledovat Erínyemi. Penthesilea před nimi uprchla do Tróje, kde ji přijal král Priamos. Během trójské války pak Penthesilea bojovala na straně Trójanů. V boji pobila mnoho Řeků. Podle některých zdrojů zabila Machaóna (podole jiných zdrojů byl zabit Eurypylem).[2] Nakonec se utkala v souboji se samotným Achillem, který ji zabil. Když jí po boji sňal přilbu, byl ohromen její krásou a zamiloval se do ní. Bylo ale pozdě, Penthesilea byla mrtvá.[3] Achilleus se na ní údajně dopustil nekrofilie.[1][4] Řecký válečník Thersites, který vypíchl umírající Penthesieie kopím oči, se za tento čin Achilleovi vysmíval. Achilleus jej za to zabil.[1][5] Diomédes odvlekl Penthesilinu mrtvolu do Samandru. Poté byla ale vylovena a důstojně pohřbena. Podle některých zdrojů tak učinil sám Achileus, podle jiných ji pohřbili Trójané. Achilleus pak odplul na ostrov Lesbos, kde obětoval bohům (Apollónovi, Artemidě a Léto), aby mu byla tato vražda odpuštěna.[1][6]

Obraz v kultuře

Slovesné umění

Výtvarné umění

  • Diúv trůn v Olympii[1]

Hudba

  • Vincenc Maixner: Penthesilea (1913), opera podle Kleistova dramatu.
  • Jaroslav Křička: Penthesilea (1914), scénická hudba ke Kleistově divadelní hře.
  • Othmar Schoeck: Penthesilea (1927), opera podle Kleistova dramatu.
  • Pascal Dusapin: Penthesilea (2015), opera podle Kleistova dramatu.[9]

Odkazy

Reference

  1. GRAVES, Robert. Řecké mýty. 1. vyd. Svazek II. Praha: Odeon, 1982. Kapitola 164 Achilleova smrt, s. 312.
  2. Quintus ze Smyrny. The Fall of Troy. Překlad A. S. Way. Svazek I. The Fall of Troy. Londýn: Harvard University Press, 1913. (Loeb Classical Library; sv. 19). ISBN 0674990226.
  3. KREJČÍ, Vilém. Penthesileia. In: Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974. S. 466.
  4. Eustathius, archiepiscopus Thesalonicus. Eustathii archiepiscopi thesalonicensis Commentarii ad Homeri. Lipsko: Wigel, 1825-1830.
  5. Pseudo-Apollodorus. Bibliotheca. [s.l.]: [s.n.] Kapitola I 8,6.
  6. GRAVES, Robert. Řecké mýty. 1. vyd. Svazek II. Praha: Odeon, 1982. Kapitola 164 Achilleova smrt, s. 318.
  7. Achilles and Penthesilea A777 - Thorvaldsensmuseum. www.thorvaldsensmuseum.dk [online]. [cit. 2019-11-12]. Dostupné online.
  8. Achilleus og Penthesilea A496 - Thorvaldsens Museum. www.thorvaldsensmuseum.dk [online]. [cit. 2019-11-12]. Dostupné online.
  9. kolektiv autorů pod vedením Ludvíka Svobody. Penthesilea. In: SVOBODA, Ludvík. Encyklopedie antiky. Praha: Academia, 1974. S. 461.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.