Pavilon Morava

Pavilon Morava, též uváděný jako Pavilon země Moravy, je umístěn ve vstupním areálu brněnského výstaviště a byl postaven v letech 1927–1928 dle projektu architekta Vlastislava Chrousta. V typologii stavby je zřetelná dohoda o shodné koncepci objektu s architektem Bohuslavem Fuchsem, který projektoval vedlejší pavilon Brno.

Pavilon Morava
Pavilon Morava v roce 2018
Základní informace
Pojmenováno poMorava
Poloha
AdresaBrno-střed,Pisárky, Česko Česko
Souřadnice49°11′14,17″ s. š., 16°35′5,33″ v. d.
Další informace
Kód památky47820/7-38 (PkMISSezObrWD) (součást památky Brněnské výstaviště)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Hranolová stavba na podélném půdoryse směřuje téměř dle osy východ-západ a je rozdělena na dvě části i za použití rozdílných architektonických prvků: na předsazenou vstupní část a na východní část. Vstupní průčelí je otevřeno širokým schodištěm se zábradlím. Jeho dominantu tvoří kromě schodiště vycentrované okno kruhového tvaru, okno shodného tvaru je prolomeno i v severním průčelí. Doplňuje je rovněž v obou průčelích pás šesti oken, která jsou oddělena kontrastními bílými hranolovými sloupky. Ta původně vertikálně rytmizovala průčelí společně s typově odpovídajícími pilíři, na nichž byla tato část budovy kvůli vyrovnání terénu postavena. Nyní je tato část vyzděna, je dostavěna terasa. Před severovýchodní nároží je předsazeno točité schodiště. Je vertikálně členěno obdélnými skleněnými okny po celém obvodu jeho pláště.

Vstup

Prosklená vstupní část je rozdělena do tří částí dvěma hranolovými pilíři, vlastní vstup je předsazen a prostě dekorován skleněnými tabulkami.

Konstrukce

Základem budovy je železobetonová konstrukce doplněná cihlovým zdivem. V současnosti je obložena kachličkami terakotové barvy.

Interiér

Vnitřní prostory tvoří vstupní hala spojující dvě patra výstavních sálů.

Přestavby

V 50. letech došlo k přestavbě, byl zastavěn parter a dostavěna terasa dle projektu Máčela a Alexy.

Literatura

  • Iloš Crhonek, František Kalivoda: Brněnské výstaviště: výstavba areálu 1928-1968, Brněnské veletrhy a výstavy, 1968, 107s.
  • Müller, Zdeněk, Brněnské výstaviště: stavba století: stavební vývoj 1928-2002. 1. vyd. Brno: Veletrhy Brno, 2002, 240 s. ISBN 80-7293-049-4.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.