Panč Mahal

Panč Mahal (hindsky पंच महल) je palác ve městě Fatehpur Sikrí v indickém státě Uttarpradéš. S výškou 21 m se jedná o jednu z nejvyšších staveb v dané lokalitě. Je památkově chráněná.

Panč Mahal
Poloha
AdresaAgra district, Indie Indie
Souřadnice27°5′50,07″ s. š., 77°39′56,39″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Název odkazuje na číslovku pět v hindštině (panč) a počet poschodí, které budova má.[1] Známý je také pod názvem dadgir, který znamená věž větrů. Alternativně v hindštině pak i jako Hawa Mahal.

Projekt stavby údajně schválil sám mughalský císař Akbar Veliký. Budova stojí blízko objektu harému, pravděpodobně měla sloužit pro odpočinek a zábavu, případně pro ženy z císařského dvora. Přesné užití stavby se však nezná.[2] Stavba vyniká nejen svojí výškou ale nerovnoměrným rozčleněním jednotlivých poschodí. Inspirována byla nejspíše architekturou buddhistických chrámů.

Jednotlivá poschodí podpírají sloupy, jejich plocha se však asymetrickým způsobem směrem nahoru snižuje. Použito bylo celkem 176 sloupů, ty doplňovaly prolamované přepážky (džálí)[1], které se do současné doby nedochovaly. Sloupy jsou bohatě zdobené, motivy jsou různé a často se neopakují. Objevuje se vegetabilní dekor, vyobrazen je např. mangovník, vázy s květinami apod). Průměr sloupů se ve vyšších patrech snižuje. V přízemí jsou uspořádány do 8 sloupců a 6 řad, v prvním patře do 6 sloupců a 4 řad, ve druhém patře do 5 sloupců a tří řad, ve třetím 2 sloupce o čtyřech sloupech každé. Horní patro je podpíráno čtyřmi sloupy a zakončeno typickou indickou dekorativní vížkou (čatrí).

Palác je otevřený ze všech stran. Původně byl nejspíše napojen na královské komnaty a královnin palác.

Obdobným způsobem, jako v případě tohoto paláce byly postaveny terasy i u Akbarovy hrobky v Sikandře.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Panch Mahal, Fatehpur Sikri na anglické Wikipedii.

  1. JOHNSON, Gordon. Architecture of Mughal India. Cambridge: Cambridge University Press, 1992. ISBN 0-521-26728-5. S. 65. (angličtina)
  2. Profil památky na stránkách archnet.org (anglicky)
  3. JOHNSON, Gordon. Architecture of Mughal India. Cambridge: Cambridge University Press, 1992. ISBN 0-521-26728-5. S. 106. (angličtina)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.