Palác kultury a vědy

Palác kultury a vědy (polsky Pałac Kultury i Nauki (zkratkou PKiN), do destalinizace Pałac Józefa StalinaPalác Josefa Stalina) je výškovou budovou ve Varšavě, vybudovanou v Śródmieście, v centrální části metropole. Jedná se o nejznámější a nejdochovanější památku socialistického realismu v zemi, palác je oficiálně známý jako „Dar národů Sovětského svazu“. Vybudován byl v poválečných letech jako součást rekonstrukce a přestavby metropole po ničivé válce. Otevřen byl roku 1955 a stal se nejvyšší budovou ve Varšavě.

Palác kultury
Účel stavby

kancelář, exhibition hall a kino

Základní informace
Slohsocialistický realismus
ArchitektLev Vladimirovič Rudněv
Výstavba22. července 1955
Materiálypískovec a kámen
Pojmenováno poJosif Vissarionovič Stalin
Technické parametry
Nejvyšší bod237 m
Výška střechy187,68 m
Poloha
AdresaŚródmieście,Varšava, Polsko Polsko
UliceParade Square
Souřadnice52°13′54″ s. š., 21°0′23″ v. d.
Další informace
Kód památky103/07
WebOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Součástí paláce je několik muzeí – technické, mládeže, evoluce a kongresový sál. Na 30. patře (ve výšce 114 m) je pak umístěno vyhlídkové patro. Na střeše budovy stojí vysílač, který zajišťuje televizní a rádiový signál mnoha stanic po celé metropoli.

Výstavba a historie

Palác v noci

Palác byl vybudován podle vzoru stalinských výškových budov v Moskvě, architekt Lev Rudněv ale nacházel inspiraci i jinde, například v Spasské věži v Kremlu. Kromě sovětských vlivů však chtěl také použít i styl polský a před návrhem budovy tedy navštívil mnohá významná města v zemi. Nakonec vzniklo pět projektů, z kterých Poláci vybrali jeden, a ten byl nakonec realizován. Na budování 231 m (42 pater) vysokého paláce pracovalo od 2. května 1952 do 22. července 1955 kolem tří a půl tisíc sovětských dělníků, 16 z nich na stavbě zahynulo.

Ještě před dokončením budovy a dva dny po smrti Stalina dne 7. března 1953 rozhodla Státní rada a Rada ministrů PRL o názvu stavby Palác kultury a vědy Josifa Stalina (polsky Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina). Rovněž bylo rozhodnuto, že památník Stalina bude umístěn před samotný palác. Soutěž na památník byla sice vypsána, ale žádný z projektů nesplnil očekávání zadavatelů.

Z vyhlídkového patra často páchali lidé skokem sebevraždu, první takový incident se objevil již roku 1956, musely být proto do výhledů nainstalovány bezpečnostní mříže.

Zbourání

Od 2. února 2007 je celý objekt památkově chráněný, mnohé osobnosti společenského a kulturního života však proti tomuto kroku protestovaly, neboť považují palác spíše za symbol nesvobody z poválečných časů. V roce 2017 byla v Polsku otevřena diskuze o možném případném zbourání paláce. Zbourání stavby podpořil ministr obrany Bartosz Kownacki[1] Považoval by jej za vhodný dárek pro výročí sta let nezávislosti Polska v roce 2018. Případnou demolici rovněž podpořil i ministr financí a rozvoje a pozdější premiér Mateusz Morawiecki[2] nebo vicepremiér a ministr kultury Piotr Gliński, který uvedl, že proti zbourání „nic nemá, ovšem za podmínky, že odstraněnou stavbu rychle nahradí nějaký jiný rozumný objekt“.[3] Některé hlasy v Polsku tomuto záměru oponovaly s tím, že bez ohledu na okolnosti vzniku je tato budova součástí polské historie a navíc přináší lidem užitek.[4]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pałac Kultury i Nauki na polské Wikipedii.

  1. Článek na portálu wpolityce.pl (polsky)
  2. Článek na portálu se.pl (polsky)
  3. Gliński: nie mam nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki [online]. 2017-11-14 [cit. 2017-12-12]. Dostupné online. (polsky)
  4. MINÁRIK, Pavol. Stalinský palác ve Varšavě je na odstřel. Právo - novinky.cz [online]. 2017-12-12 [cit. 2017-12-12]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.