Pabianice

Pabianice je město ve středním Polsku, 10 km jihozápadně od Lodže, s níž je spojeno meziměstskou tramvajovou dopravou. Město má okolo sedmdesáti tisíc lidí, je střediskem okresu Pabianice v Lodžském vojvodství. Pabianicemi protéká řeka Dobrzynka.

Pabianice
Hlavní ulice

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice51°39′ s. š., 19°23′ v. d.
Nadmořská výška174 m n. m.
Časové pásmoSEČ
StátPolsko Polsko
VojvodstvíLodžské
OkresPabianice
Gminaměstská gmina
Pabianice
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel67 120 (2013)
Správa
StarostaGrzegorz Mackiewicz
Vznik1297
Oficiální webwww.um.pabianice.pl
PSČ95-200
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Založeny byly asi v desátém století, první písemná zmínka pochází z roku 1297. Název se odvozuje buď od mužského jména Fabián nebo od výrazu pobawianice naznačujícího, že se v místních lesích šlechta bavila lovem. Od devatenáctého století jsou Pabianice důležitým centrem textilního průmyslu. Vedle Poláků zde žila i početná židovská a německá menšina. Nejvýznamnější památkou je renesanční dvůr krakovské kapituly.

Ve městě studoval svatý Maxmilián Kolbe, který je jeho patronem. Narodila se zde přítelkyně Franze Kafky Dora Diamantová a herečka Krystyna Mikołajewska, která hrála hlavní roli ve filmu Dita Saxová. Ve městě sídlí ženský basketbalový klub Polfa Pabianice, čtyřnásobný mistr Polska.

Dějiny

Vznik města a původ jména

Pabianice vznikly zřejmě na přelomu 10. a 11. století jako nevelká osada při říčce Dobrzynka. Zakladatelem obce byl pravděpodobně muž jménem Fabian (Pabian), je možné, že byl původem z Čech, protože v těch dobách tam bylo toto jméno velmi oblíbené. Existuje však verze, že název má původ v zálibě zakladatelů města v honu (s tím, že původní varianta zněla Pobijanice, ze slova Bijan), ale traduje se i verze o kněžně Fabiance, která byla tak ošklivá, že se musela ukrývat před lidmi na zdejším zámku.

Městská práva získaly v roce 1297 (někteří historici datum zpochybňují).

Město tří národů

V 18. století začínají do města přicházet němečtí kolonisté. Byli to zruční řemeslníci (krejčí, barváři). Část z nich se polonizovala (např. předkové Maxmilána Kolbeho). Třetím významným etnikem byli Židé, v roce 1836 vznikla židovská obec, 1847 postavili synagogu. V roce 1849 tvořili 15 procent obyvatel. Až do roku 1862 však měli formálně zakázáno bydlet ve městě.

Druhá světová válka

Pabianice byly včleněny do Třetí říše. Byly zavřeny všechny polské školy, plánovalo se vysídlení Poláků na východ a osídlení města Němci. Polští obyvatelé byli vystěhováni z lepších domů, do kterých se nastěhovali Němci.

Začátkem roku 1940 bylo vytvořeno ghetto pro Židy, většina jeho obyvatel byla později zavražděna (mnozí zahynuli již dříve kvůli epidemiím a hladu). Válku přežilo jen velmi málo židovských obyvatel, ti se většinou vystěhovali do Izraele.

Externí odkazy

Obrázky, zvuky či videa k tématu Pabianice na Wikimedia Commons
Encyklopedické heslo Pabianice v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.