Otto Rank

Otto Rank, vlastním jménem Otto Rosenfeld (22. dubna 1884 Vídeň[1]31. října 1939 New York) byl rakouský psychoanalytik. Byl jedním z prvních žáků Sigmunda Freuda, dvacet let patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům, poté však přišel s vlastní teorií porodního traumatu, kvůli níž odešel z psychoanalytického kruhu ve Vídni a přesídlil do Paříže.

Otto Rank
Otto Rank
Rodné jménoOtto Rosenfeld
Narození22. dubna 1884
Vídeň
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí31. října 1939 (ve věku 55 let)
New York
Spojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtísepse
Místo pohřbeníFerncliff Cemetery
Alma materVídeňská univerzita
Povolánípsycholog, existential therapist a psychoanalytik
ChoťBeata Rank
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodil se ve Vídni v židovské rodině jako Otto Rosenfeld. V roce 1926 přesídlil do Paříže a zbývajících 14 let svého života působil střídavě ve Francii a v USA. Zemřel v New Yorku v roce 1939 na infekci ledvin.

Dílo

V době své spolupráce s Freudem Rank rozvíjel psychoanalýzu především její aplikací na oblast studia umění, mýtů či kreativity. Přispěl dokonce dvěma kapitolami do pozdějšího vydání Freudova Výkladu snů.

Roku 1924 však vydal knihu Porodní trauma (Das Trauma der Geburt), kde označil jako klíč k neuróze separační úzkost dítěte po opuštění dělohy, načež následovala roztržka s Freudem a Rankův odchod z psychoanalytického okruhu.

Roku 1925 jako první v historii použil pojem "preoidipovský" (či předoidipovský). Později Freuda Rank obviňoval i z pansexualismu a opomíjení toho, že emoce jsou především vztahové.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a obřízce pro prohlížení je nutná registrace na FamilySearch

Literatura

  • KARPF, Fay Berger (1970). The Psychology and Psychotherapy of Otto Rank: An Historical and Comparative Introduction. Westport, Connecticut: Greenwood Press. ISBN 0-8371-3029-8.
  • LIEBERMAN, E. James: Otto Rank. Leben und Werk, Gießen : Psychosozial-Verl., 1997, ISBN 978-3-932133-13-8

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.