Sepse
Sepse (gr. sepsis ze slova sepo = hnít) je celková reakce organismu na infekci. Stav se může rozvinout do těžké sepse a dále do septického šoku spojeného s poruchou funkce nebo se selháváním jednoho nebo více orgánů. Sepse bývá označována neodborným lidovým termínem otrava krve.
Sepse | |
---|---|
Klasifikace | |
MKN-10 | A41 |
Klinický obraz | |
Příčiny nebo rizikové faktory | infekce |
Postižený systém | systémové onemocnění – celý organismus |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Terminologie
Syndrom systémové zánětlivé reakce
Syndrom systémové zánětlivé reakce (anglicky systemic inflammatory response syndrome, SIRS) je univerzální reakce organismu na inzulty infekční i neinfekční povahy, která je charakterizována přítomností alespoň dvou z následujících kritérií:
- febrílie – horečka (tělesná teplota > 38 °C, ne však hypertermie podle definice) nebo hypotermie (tělesná teplota < 36 °C)
- tachypnoe – dechová frekvence > 20 dechů/minutu
- tachykardie – tepová frekvence > 90/min
- leukocytóza (počet bílých krvinek > 12×109/μl) nebo leukopenie (počet bílých krvinek < 4×103/μl)
U traumatizovaných pacientů se může jednat o autoimunitní reakci na fragmenty mitochodrií masivně uvolněných do krve z traumatem poškozených buněk.[1]
Sepse
Sepse je systémová zánětlivá reakce organismu (SIRS) na přítomnost infekce, která je buď prokázaná, nebo na ni máme podezření.
Těžká sepse
Sepse, která vede k orgánové dysfunkci, hypotenzi nebo hypoperfuzi (nedostatečné prokrvení).
- hypotenze – systolický krevní tlak < 90 mmHg nebo střední krevní tlak < 65 mmHg
- zvýšení laktátu > 4 mmol/l
- oligurie – množství moči < 0,5 ml/kg/hod po dobu delší než 2 hodiny nebo zvýšení kreatininu > 180 μmol/l
- porucha vědomí
Septický šok
Sepse provázená hypotenzí i přes adekvátní tekutinovou resuscitaci (viz dále Terapie).
Epidemiologie
Incidence sepse je obtížně stanovitelná, protože se velmi liší na odděleních různých typů. Nicméně se obvykle uvádí v rozmezí 15 až 50%. Letalita se pohybuje od 20% (u sepse) do 60% (u septického šoku).
Diagnostika
Pro diagnostiku sepse jsou důležité klinické známky a laboratorní markery. Kromě už zmíněných (febrílie/hypotermie, tachykardie, …) k nim patří například periferní vazodilatace („teplá” periferie), alterace vědomí (zmatený pacient) nebo změny hemodynamiky jako zvýšený srdeční výdej a nízká systémová cévní rezistence.
K laboratorním markerům patří leukycytóza nebo leukopenie, laktátová acidóza, trombocytopenie (snížené množství krevních destiček), abnormality jaterních testů nebo renálních parametrů a zvýšení hladiny tzv. markerů zánětu, z nichž nejdůležitější jsou CRP (C-reaktivní protein) a PCT (prokalcitonin).
Zdroj (ložisko) sepse
Ve snaze nalézt ložisko infekce jsou opodstatněné všechny dostupné zobrazovací metody, které jsou v danou chvíli proveditelné s ohledem na pacientův stav. Nejobvyklejšími jsou ultrazvuk, jehož velkou výhodou je možnost provedení u lůžka pacienta, a počítačová tomografie (CT).
Zdrojem sepse mohou být například:
Terapie
Protože sepse je stále jednou z hlavních příčin úmrtí na jednotkách intenzivní péče, vytyčila si Surviving Sepsis Campaign za cíl toto změnit. K tomu slouží pravidelně aktualizovaný balík standardních diagnosticko-terapeutických doporučení. Léčbu je nutné zahájit včas a všechny body tzv. iniciální terapie by měly být splněny do 6 hodin. Léčba obvykle probíhá na jednotce intenzivní péče nebo na anesteziologicko resuscitačním oddělení (ARO), ale je nezbytné její zahájení ještě před překladem pacienta na toto oddělení.
Iniciální terapie
- Sledování hladiny laktátu
- Znalost hladiny laktátu je důležitá pro rozpoznání nedostatečného prokrvení tkání a orgánů (hypoperfuze). Přetrvávající zvýšení je špatnou prognostickou známkou. Naopak pokles hladiny v průběhu terapie je obvykle spojen se snížením úmrtnosti.
- Odběr krve na mikrobiologické vyšetření (tzv. hemokultury)
- Odběr krve na hemokultury by měl proběhnout dříve, než jsou podána antibiotika. Určení bakteriálního původce sepse je důležité pro pozdější úpravu antibiotické léčby.
- V případě, kdy jsou antibiotika už podávána, by měl být odběr hemokultur proveden v co nejdelším intervalu od poslední dávky, tzn. bezprostředně před podáním dávky další.
- Podání antibiotik
- ATB by měla být podána do 1 hodiny od diagnózy sepse. V první fázi volíme širokospektrální antibiotika.
- Stav sepse není situace, kdy bychom měli brát ohled na možné nebezpečí vzniku antibiotické rezistence!
- V případě hypotenze nebo elevace laktátu > 4mmol/l i.v. podání tekutin (tzv. tekutinová resuscitace)
- Při septickém šoku dochází k periferní vazodilataci, tím ke zvýšení celkového objemu krevního řečiště a tím k velké potřebě tekutin k zajištění dostatečného krevního tlaku. Volba tekutin se řídí mimo jiné hematokritem. Při jeho poklesu pod 0,3 je potřebné podání krevní transfuze.
- K monitorování efektu tekutinové léčby je dobré zavést centrální žilní katetr.
Další terapie
- Lokalizace a eliminace zdroje sepse
- Pokud je zdrojem sepse infekční ložisko v těle, například absces, je nutné jeho odstranění. To samé platí v případě infikovaných vstupů (cévní i jiné katetry a podobně).
- Podpora oběhu
- Nejprve k dosažení dostatečného krevního tlaku podáváme tekutiny, v případě nutnosti potom i vazopresorické a inotropní léky (Noradrenalin, Dobutamin, Adrenalin, ...).
- Kortikoidy
- Jejich podávání je neustále diskutované téma a věnuje se mu mnoho klinických studií. V jistých případech je možné jejich podání zvážit.
- Krevní přípravky
- Za dostatečnou hladinu hemoglobinu se považuje 70 až 90 g/l. Krevní plazmu při poruchách srážení krve podáváme jenom v případě předpokládaného invazivního výkonu.
- Podpůrná terapie
- Například umělá plicní ventilace, náhrada funkce selhávajících orgánů (hemodialýza v případě selhání ledvin) nebo parenterální („umělá”) výživa.
Odkazy
Reference
- Qin Zhang. Circulating mitochondrial DAMPs cause inflammatory responses to injury. In: [s.l.]: Nature, 4 March 2010. Dostupné online. DOI 10.1038/nature08780. Svazek 464. S. 104–107.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu sepse na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo sepse ve Wikislovníku
- (anglicky)systemic inflammatory response syndrome, SIRS, en.wikipedia.org
- Česko-Slovenské fórum pro sepsi, csfps.cz
- (anglicky)Surviving Sepsis Campaign, survivingsepsis.org
- (anglicky)International Sepsis Forum, sepsisforum.org
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.