Otoman (tkanina)

Otoman je obchodní označení druhu rypsové tkaniny, nazývané také široký ryps nebo otomanový ryps.[1]

Původ označení se většinou odvozuje od hlavního účelu použití, tj. jako potah na otomany (viz např. Henning: Gewebetechnik).

Tkanina má výrazné příčné žebrování, kratší vazby se tkají bez zesílení, flotáže případně s dodatečnou vaznou osnovou, aby se zabránilo posouvání nití. V osnově se oproti útku většinou používá dvojnásobný počet nití. Plastické žebrování se dá dosáhnout také rozdílnou tloušťkou nití, otomany se tkají také v panamové vazbě (s poměrem osnovních a útkových nití 2 : 1).

Některé (starší) varianty se tkaly ze dvou osnov, dvou útků a třetího, výplňkového útku, který se zanášel každým druhým prohozem.

Tkanina s počesanou rubní stranou se označuje otoman cardé, zatímco oboustranně počesanému otomanu se říká velours.

Otomany se tkají z česaných i mykaných vlněných přízí, z bavlny, hedvábí nebo ze syntetických filamentů, výrobky vynikají elegantním leskem. Hotová tkanina mívá váhu 200 až 450 g/m2, lehčí zboží (většinou s plochým žebrováním) se používá na šaty a kostýmy, z těžších tkanin se mimo nábytkových potahů a dekorací zhotovují tak pláště a bundy.[2]

Literatura

  • T. Meyer zur Capellen: Lexikon der Gewebe, Deutscher Fachverlag, Frankfurt/Main 2001, ISBN 3-87150-725-3, str. 250
  • Hennig a kol.: Gewebetechnik, VEB Fachbuchverlag Leipzig 1978, str. 256

Reference

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.