Otherkin
Otherkin je subkultura, primárně fungující na internetu, která je definovatelná tím, že osoby k ní hlásící se považují za jiné než běžní lidé. Celosvětově se jedná o v zásadě nevýznamnou skupinu lidí sídlících převážně v USA (1 398 členů v roce 2020), v jiných zemích zpravidla jen jednotlivci.[2] Svůj postoj vyjadřují:„Otherkin je někdo, kdo má v sobě něco ne zcela lidského.“. Otherkini často věří, že jsou mytologické nebo legendární bytosti, vysvětlující své smýšlení skrz reinkarnaci, nemající lidskou duši, původ, nebo jako symbolickou metaforu.[1]
Běžně se Otherkini identifikují jako andělé, démoni, elfi, draci, skřítci, mimozemšťané, víly, ale také určitým druhem lykani, nebo jako vampýři a podobně.[3][4]
Samotný pojem Otherkin je neologismus pocházející z anglického jazyka a v překladu znamená jiný lid (Other – kind).
Historie
Nejstarší známý internetový zdroj informací ohledně Otherkinů je Elfinkind Digest, emailový list založený v roce 1990 R’ykandarem Korra’tim na Kentucké Univerzitě. Také v raných 90. letech, zpravodajské skupiny jako alt.horror.werewolves a alt.fan.dragon na serveru Usenet, které byly zprvu vytvořeny pro fanoušky těchto bytostí, v kontextu s fantasy, hororovou literaturou a filmů, daly prostor prvním osobám, které se identifikovaly jako tyto mytologické bytosti.
6. února 1995 byl dokument s názvem „Manifest Elfského Národa“ umístěn na Usenet, spolu se skupinami alt.pagan a alt.magick. Na samotném serveru Usenet byl tento dokument běžně přijat jako troll, případně pokus o obvinění nevinné skupiny.
Současnost
Moderní Otherkin subkultura vyrostla z těchto elfských online komunit z raných 90. let do velmi aktivní otevřené komunity čítajících více než 1900 registrovaných Otherkinů jen v adresáři [2].
Procitnutí
Procitnutí (anglicky Awakening) je označení procesu, kdy si Otherkin uvědomuje, že se v něm nachází něco ne zrovna lidského. Někdo za Procitnutí označuje pouze první období poznávání své identity, zatímco jiný tvrdí, že se jedná o kontinuálně probíhající proces, protože neustále přichází něco nového. Takovéto Procitnutí běžně nastává kolem 12.–16. roku života, ale Procitnout může kdokoliv, kdykoliv. Může se jednat o proces klidný, kdy se s procitajícím jedincem nic závažnějšího nestane, ale někdy se jedná i o proces s velice bouřlivým průběhem, který může mít i dopad na fyzický stav daného jedince, ať už pozitivní nebo negativní.
Reference
- LUPA. A Field Guide to Otherkin. [s.l.]: Immanion Press, 2007. ISBN 978-1-905713-07-3. S. 25–26, 50, 52.
- Otherkin.net Adresář Otherkin.net
- MAMATAS, Nick. Elven Like Me. The Village Voice, New York. February 20 2001, roč. 46, čís. 7, s. 35. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-10-07.
- PENCZAK, Christopher. Ascension Magick: Ritual, Myth & Healing for the New Aeon. [s.l.]: Llewellyn Worldwide, 2007. ISBN 0738710474. S. 416–417;441.