Orebité

Orebité je označení pro východočeskou skupinu husitů pojmenovanou podle kopce Oreb nad městečkem Třebechovice pod Orebem, na kterém se poprvé shromáždili 20. dubna 1420. Centrem svazu bylo královnino město Hradec Králové, které většinou ovládal radikální kněz Ambrož. Ostatní velká východočeská města se k husitům nepřidala, takže si hlavní slovo zpočátku ponechala šlechta. Jejím nejvýznamnějším představitelem byl Hynek Krušina z Lichtenburka. Ten ale husitství využíval hlavně k naplnění vlastních kapes. Například po smrti Václava IV. využil následné bezvládí jen k tomu, aby vyhnal okolo sídlící kněze a zabavil jejich majetek.

Orebité
Účast na husitských válkách a křížových výpravách proti kacířům

Korouhev s pelikánem, kterou později převzali Sirotci
Základní info
Aktivní 14201424
Transformace sirotci
Operační 
území
Svatá říše římská
Ideologie Česká reformace
chiliasmus
Velitel Hynek Krušina IV. z Lichtenburka
Jan Žižka z Trocnova
Diviš Bořek z Miletínka
Základny Hradec Králové
Spojenci táborité
pražané
Litevské velkoknížectví
Polská koruna
Oponenti katolická církev
křižáci
Konflikty/boje křížové výpravy proti husitům

Další významní orebité byli páni Aleš Vřešťovský z Rýzmburka, Jan Krušina z Lichtenburka, Viktorin z Kunštátu, Hynek Boček z Kunštátu a Jan Puška z Kunštátu. Nejpočetnější ale byli nižší šlechtici, například Diviš Bořek z Miletínka, Jan Hertvík z Rušinova, Beneš Mokrovouský z Hustiřan, Jiří z Chvalkovic a jiní. Mezi orebity na rozdíl od dalších husitských skupin neměli kněží prakticky žádnou moc, stejně tak je nerozvracely žádné kacířské sekty jako adamité a další.

Svým náboženským cítěním orebité zpočátku připomínali umírněné pražany, nevěřícího protivníka ale chtěli zlikvidovat silou zbraní podobně jako radikální táborité, postupně se však radikalizovali.

V roce 1423 se velitelem orebitů stává Jan Žižka z Trocnova v čele nového bratrstva Menšího Tábora. Po jeho smrti v roce 1424 u Přibyslavi se bývalí orebité přejmenovali na sirotky.

Externí odkazy

  • Oreb ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.