Omozečnice

Omozečnice (též pia mater, tedy v překladu „něžná matka“[1]) je jemná prokrvená mozková plena, která těsně přiléhá k povrchu mozku. Kopíruje svým tvarem všechny nerovnosti na povrchu mozku. Tato mozková plena se vyskytuje u savců a u některých ptáků.[1][2] Má důležitou roli ve výživě mozku: právě z omozečnice se rozbíhá řada cév, jež ho vyživují.[3] Omozečnice však obepíná celou centrální nervovou soustavu, tedy i míchu, kde se však chová úplně stejně jako v hlavové oblasti – těsně obepíná a prokrvuje míchu. Mezi pia mater a míšní pavučnicí jsou mezi výstupy kořenů vazivové výběžky omozečnice (tzv. ligamentum denticulatum), které mají pro míchu zpevňovací funkci.[4] V oku, jehož zadní část je v podstatě mozkového původu, omozečnici odpovídá tzv. cévnatka.[5]

Pia mater je vnitřní obalová vrstva kolem mozku

Omozečnice je spolu s pavučnicí derivátem neurální lišty.[6]

Reference

  1. BUTLER, Ann B.; HODOS, William. Comparative vertebrate neuroanatomy: evolution and adaptation. [s.l.]: John Wiley and Sons, 2005.
  2. ROČEK, Zbyněk. Obecná morfologie živočichů, Nervová soustava [online]. Geologický ústav AV ČR. Dostupné online.
  3. Neuroanatomie I. - Pia mater cranialis [online]. Dostupné online.
  4. Neuroanatomie I. - Pia mater spinalis [online]. Dostupné online.
  5. Richard Jelínek, et al. Histologie embryologie [online]. 3. lékařská fakulta UK. Dostupné online.
  6. T. Sadler. Langman's Medical Embryology. 9th. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2003.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.