Olympiáda v českém jazyce
Olympiáda v českém jazyce je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol. Jejím cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními. Jejím garantem je v současnosti Národní institut dětí a mládeže MŠMT. V roce 2019 se koná již 46. ročník olympiády.
Organizace soutěže
Olympiáda v českém jazyce probíhá ve čtyřech postupových kolech: školním, okresním (v Praze obvodním), krajském a celostátním. Jednotlivá postupová škola mají vždy 2 části. Jazykovou (mluvnickou), kde soutěžící plní zadané úkoly, a slohovou, kde se píše slohová práce na zadané téma v rozsahu cca 30 řádek.
Zadání všech soutěžních kol připravuje Ústřední komise olympiády v českém jazyce, která spolu se zástupci NIDM také odborně zajišťuje celostátní kolo. Ústřední komise se skládá z pracovníků Ústavu pro jazyk český AV ČR a z pedagogů vysokých škol.
Celostátní kolo
Celostátní kolo trvá sedm dní a koná se vždy koncem června, zpravidla v letní táborové základně ve Stráži nad Nežárkou. Veškeré úkoly, jazykové i slohové, zadává porota v celostátním kole ústně a úkoly se plní průběžně. Každoročně probíhá i exkurze jako východisko pro zadávanou slohovou práci. Celostátního kola se pravidelně účastní cca 70 nejúspěšnějších žáků z celé republiky.
Z nadšených účastníků ústředních kol vznikl Klub Olympiády v českém jazyce, který vydává občasník a pořádá různé akce, mj. také letní tábory.