Olejová barva

Olejová barva je druh pomalu schnoucí barvy, který se skládá z částic pigmentu suspendovaných v zasychajícím oleji, nejčastěji lněném. Viskozitu barvy lze měnit přidáním rozpouštědla, například terpentýnu nebo lakového benzinu. Pro zvýšení lesku zaschlého filmu barvy lze přidat lak.

Pohled na Delft v olejových barvách, Jan Vermeer.

Olejové barvy se pro jednoduchou dekoraci používaly v Anglii od 13. století[1], nicméně do 15. století nebyly široce přijaty jako barvy pro malířskou tvorbu. Běžným moderním použitím olejových barev je povrchová úprava (nátěr) dřeva v interiéru a exponovaných kovových konstrukcí, například lodí nebo mostů. Pro svoji trvanlivost a jasné barvy jsou vhodné pro použití na dřevo a kov v interiéru i exteriéru. Tloušťka vrstvy barvy má zásadní vliv na rychlost zasychání; tenké vrstvy olejových barev schnou relativně rychle.

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oil paint na anglické Wikipedii.

  1. Charles Eastlake, Materials for a History of Oil Painting, Longman, Longman, Brown, Green, and Longman, 1847.

Externí odkazy

Obecné

  • (anglicky) Mayer, Ralph. The Artist's Handbook of Materials and Techniques Viking Adult; 5th revised and updated edition, 1991. ISBN 0-670-83701-6

Historie

Chemie

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.