Ole Kirk Christiansen

Ole Kirk Christiansen (7. duben 1891, Filskov11. březen 1958, Billund) byl dánský podnikatel, zakladatel hračkářské firmy Lego.

Ole Kirk Christiansen
Narození7. dubna 1891
Filskov
Úmrtí11. března 1958 (ve věku 66 let)
Aarhus
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Povolánítesař, podnikatel, zakladatel a designér
DětiGodtfred Kirk Christiansen
PříbuzníKjeld Kirk Kristiansen a Gunhild Kirk Johansen[1] (vnoučata)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Ole Kirk Christiansen

Narodil se v chudé rodině v západním Dánsku. Vyučil se tesařem, ale během Velké hospodářské krize přišel o práci. V roce 1932 si tak začal vydělávat na živobytí výrobou dřevěných hraček. V roce 1934 dal firmě název Lego, což byla vlastně zkratka dánských slov leg godt („hrát si dobře“) – až mnohem později Christiansen zjistil, že slovo v latině značí „dát dohromady“, což korespondovalo se stavebnicí, jež firmu proslavila. Avšak zpočátku dělal miniaturní verze domů a nábytku ze dřeva. O hračky začal být zájem a v rozletu firmu nezabránil ani požár, který v továrně vypukl roku 1942. I přes úspěch dřevěných hraček, v roce 1947 se rozhodl vsadit i na plasty. Zpočátku vyráběl malé plastové medvědy a chrastítka. V roce 1949 produkoval již více než 200 plastových a dřevěných hraček. Ve stejném roce vznikly první kostky, které bylo možno spojovat dohromady. Byly ještě poměrně veliké. Teprve v roce 1958 přišla firmy s menšími kostkami, díky čemuž narostla variabilita toho, co z nich šlo vytvořit.[2] Systém si firma nechala patentovat a rychle zaznamenala komerční úspěch. Toho roku však také Ole Kirk Christiansen zemřel na infarkt. Hlavní roli ve firmě převzal jeho třetí syn Godtfred Kirk Christiansen.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ole Kirk Christiansen na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. Ole Kirk Christiansen, the Man Behind LEGO [online]. [cit. 2016-09-02]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.