Oko (past)

Oko (pytlácké oko) je jednoduchá past tvořená vhodně umístěnou zdrhovací smyčkou.

chytací oka

Past je do značné míry samočinná a nevyžaduje přítomnost lovce. Někdy se používá v kombinaci s napruženým kmínkem, který kořist sevře nebo zvedne ze země a uškrtí, případně v kombinaci s vhodnou návnadou. Vyžaduje dobrou znalost zvyklostí kořisti: obvyklé stezky, způsob pohybu, obvyklou výšku hlavy nad terénem atd. Z toho důvodu jsou známy nejrůznější varianty nastražení. Přírodní národy používají k jeho výrobě kožené řemínky, provazy z rostlinných vláken, koňské žíně atp. S rozšířením drátu a později plastových strun přešli lovci k použití těchto materiálů. Kořistí bývají nejčastěji ptáci nebo savci. V ČR je tradiční pastí pytláků. Použití této pasti je nelegální, neboť je v rozporu se zákonem o myslivosti, zákonem na ochranu zvířat i s mysliveckou etikou, a v našich podmínkách se netoleruje. Používání ok může být v některých regionech (například jihovýchodní Asie) velkým problémem a dokáže doslova zdecimovat místní zvířecí populaci.[1]

Reference

  1. GRAY, Thomas N. E.; HUGHES, Alice C.; LAURANCE, William F. The wildlife snaring crisis: an insidious and pervasive threat to biodiversity in Southeast Asia. Biodiversity and Conservation. 2018-03-01, roč. 27, čís. 4, s. 1031–1037. Dostupné online [cit. 2020-01-24]. ISSN 1572-9710. DOI 10.1007/s10531-017-1450-5. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.