OKsystem

OKsystem je softwarová společnost, řešitel, dodavatel a systémový integrátor rozsáhlých informačních systémů ve veřejné správě i podnikové sféře, zejména aplikací v oblasti zaměstnanosti a řízení lidských zdrojů, s využitím čipových karet, portálů, informačních kiosků, poskytovatel outsourcingu správy informačních systémů, zpracování mezd, implementace datových skladů a business intelligence, autorizovaného školení a testování IT specialistů.[1]

OKsystem a.s.
Základní údaje
Právní formasoukromá a.s.
Datum založení1990
SídloPraha, Brno, Ostrava, Česko Česko
Adresa sídlaNa Pankráci 1690/125, Praha, 140 00, Česko
Klíčoví lidéVítězslav Ciml (ředitel)
Martin Procházka (Předseda představenstva)
Vladimír Fuchs (obchodní ředitel)
Vojtěch Klimeš (ředitel vývojové divize)
Zuzana Hofová (finanční ředitelka)
Petr Červený (ředitel divize služeb)
Tomáš Ammer (ředitel divize pro rozvoj obchodu)
Charakteristika firmy
Oblast činnostiČinnosti v oblasti výpočetní techniky
Zaměstnanci379 (2021)
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.oksystem.cz
IČO27373665
LEI3157000CDBDAEBA90734
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Softwarová společnost OKsystem zahájila svoji činnost ve čtyřech lidech v pronajatých místnostech v listopadu 1990. V prvním polistopadovém roce vznikla celá řada podnikatelských subjektů. Většina z nich však po čase zanikla, nebo změnila majitele, název, předmět podnikání a podobně. OKsystem si celých dvacet let (1990-2010) zachoval název (pouze se v roce 2005 rozdělil na nový OKsystem a firmu OKBC vlastnící sídlo firmy), má prakticky stejné vrcholové vedení i hlavní zaměření na vývoj programového vybavení a poskytování souvisejících služeb.

Spoluzakladatelé i po 20 letech pracují ve vedení společnosti. Roční obrat se postupně zvyšoval, naprosto klíčové přitom byly zakázky pro MPSV, ačkoli se firma snažila i nadále prosadit i v soukromé sféře například s účetním softwarem, čipovými kartami, školeními a podobně. S růstem obratu rostl přiměřeně také pracovní kolektiv, který v roce 2010 čítal více než 250 zaměstnanců. Společníkům pomáhají s řízením odborní ředitelé a další vedoucí pracovníci – projektoví manažeři, vedoucí analytici a programátoři.[1]

Firma se z pronajatých prostor přestěhovala do nové moderní vlastní budovy blízko metra Pankrác. Později budova přešla na spřízněnou firmu OKBC a firma nechala dostavět nové křídlo budovy.

V roce 2011 ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením ministra Jaromíra Drábka začalo v šibeničním termínu několika měsíců nahrazovat některé aplikace od OKsystemu programy dodané firmou Fujitsu, přičemž mezi subdodavateli figurovaly i firmy s vazbou přímo na ministra Drábka, jednu firmu vlastnil otec Kristýny Kočí.[2] S nasazováním aplikací byly velké problémy, podle informatiků úřadů práce systém prakticky nefungoval.[3] Ministr uvedl jako viníka OKsystem kvůli špatné migraci dat a označil jej za neseriózního dodavatele. OKsystem uvedl, že migrace, kterou původně MPSV ani nepožadovalo, proběhla v pořádku, a tvrzení ministra označilo za pomluvu.[4] Firma se tak dostala do sporu se svým klíčovým zákazníkem. Celá kauza pokračovala i v roce 2012. OKsystem podal stížnost k antimonopolnímu úřadu, neboť celá zakázka byla přidělena na základě rámcové smlouvy na nákup licencí firmy Microsoft podepsané ještě tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem. 1. října byl zatčen Drábkův první náměstek Vladimír Šiška a ředitel odboru informatiky Milan Hojer za podezření na nabídnutí stomilionového úplatku v podobě přidělení zakázky společnosti OKsystem, a to za podmínky stažení žaloby[5]. Krátce na to Drábek slíbil, že do konce října podá demisi. Podle informací v médiích totiž oba úředníci nabízeli OKsystemu novou předraženou zakázku výměnou za stažení stížnosti.[6]

Produkty a služby

  • Ve spolupráci se společnostmi Oracle a Hewlett-Packard OKsystem provozuje DWBICC[7][8] (Kompetenční centrum pro datové sklady a Business Intelligence). DWBICC spojuje detailní znalosti soudobých softwarových a hardwarových technologií, metodologií a projektového řízení s odbornými znalostmi a praktickými zkušenostmi z oblasti datových skladů (data warehouse) a business intelligence (BI).
  • Informační systémy veřejné správy nazývané OKdávky OKsystem vyvinul pro Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a je i řešitelem programového vybavení OKpráce. Informační systémy pomoci v hmotné nouzi a sociálních služeb OKnouze/OKcentrum[9] byly také vyvinuty pro MPSV. Systém používá MPSV, obecní a krajské úřady a také široká veřejnost prostřednictvím portálu MPSV.
  • OKmzdy software pro kompletní zpracování mzdové agendy. S aplikací OKmzdy je také dodáván program Podání PVS pro elektronické podání evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP) a pro elektronické zasílání přihlášek resp. odhlášek zaměstnanců k nemocenskému pojištění.
  • OKbase[8] originální programové vybavení pro komplexní správu lidských zdrojů organizace a řízení jejich vnějších vztahů s partnery, zákazníky a institucemi.
  • OKsmart[10] je software nutný pro integraci kryptografických čipových karet do operačního systému Windows. Umožňuje transparentní využití bezpečnostního potenciálu a přenositelnosti čipových karet v aplikacích.
  • OKsystem působí také jako distributor, prodejce či autorizované školicí středisko[10][11] firem Microsoft, Oracle, Novell, SUSE Linux, Cisco, CA, Gemalto, NortonLifeLock, Unify, Prometric a Pearson VUE.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.