Nurofen
Nurofen je obchodní označení léku ze skupiny léčiv používaných k potlačení bolesti (analgetika), horečky (antipyretika) a zánětu (antirevmatika). Nurofen je především ibuprofen.[1] Držitel registrace je firma Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd., Slough, Velká Británie.[2]
Varianty dostupné na českém trhu
Na českém trhu existovalo v červenci 2008 v šest variant Nurofenu (Nurofen, Nurofen Forte , Nurofen Stopgrip, Nurofen pro děti - čípky, Nurofen liquid capsules, Nurofen pro děti active)
Všechny kromě varianty Nurofen Stopgrip obsahují jako účinnou látku pouze ibuprofen, jde tedy o ekvivalenty léků, jako je Ibalgin (200 nebo 400 mg ibuprofenu), Ibuprofen (400 mg) nebo Brufen (100 mg sirup, 400 mg tablety) a dalších.
Nurofen Stopgrip
Léčivo Nurofen Stopgrip obsahuje vedle ibuprofenu (200 mg/tbl.) i pseudoefedrin (30 mg/tbl) a používá se k potlačení příznaků zánětů horních cest dýchacích. Kontroverzi budí jeho snadná dostupnost, protože patří mezi léky, jež jsou zneužívány k výrobě pervitinu.[3]
Odkazy
Reference
- Nurofen website [online]. Nurofen.com [cit. 2011-11-17]. Dostupné online. (anglicky)
- http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=PI146549.pdf&type=pil&as=nurofen-stopgrip-pil/
- Martin Eckstein: Výroba pervitinu stojí na lécích proti chřipce tyden.cz, 23.7.2008
Související články
Externí odkazy
- Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls68006/2009 - SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU SÚKL
- Bianka Stuppacherová:Voľnopredajné lieky na prechladnutie a chrípku , část Nurofen Stop Grip, deník Pravda , 08.02.2009 (slovensky)
- The Medical Journal of Australia. Nurofen Plus misuse: an emerging cause of perforated gastric ulcer' (anglicky)
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.